בנאום הפרישה

מפקד פיקוד מרכז הפורש, האלוף יהודה פוקס: "הפשיעה הלאומנית הרימה ראש"

מפקד פיקוד מרכז הפורש: "הפשיעה הלאומנית הרימה ראש"
עוד הוסיף האלוף כי הוא בוש ונכלם מההתקפות על הרמטכ"ל, וכי ערעור של הרשות הפלסטינית מסכן את ביטחונה של ישראל. הרמטכ"ל: "מודה לך גם בשם המיעוט כפוי התודה שתוקף אותך חדשות לבקרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפקד פיקוד מרכז הפורש, האלוף יהודה פוקס
מפקד פיקוד מרכז הפורש, האלוף יהודה פוקס צילום: אורן בן חקון, פלאש90

מפקד פיקוד מרכז היוצא אלוף יהודה פוקס אמר היום בנאום בטקס חילופי מפקד פיקוד המרכז: "לצערי הרב, בחודשים האחרונים הפשיעה הלאומנית הרימה ראש בחסות המלחמה ויצר הנקמה, וזרעה פורען ופחד בתושבים פלסטינים שלא היוו כל איום".  

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עוד אמר פוקס: "לדאבוני, ההנהגה המקומית וההנהגה הרוחנית ברובה, לא ראתה כמונו את האיום. היא מורתעת ולא מוצאת את הכוחות לצאת בגלוי ולפעול לאור ערכי היהדות שהיא מחנכת את ילדיה לאורם. זו איננה יהדות בעיני". "מדובר על אימוץ דרכי האויב והליכה בחוקותיו", הוסיף, "זו הייתה אחריותי לפעול. וגם כאן למרבה הצער, לא תמיד הצלחתי".

האלוף הפורש התייחס להתקפות על הרמטכ"ל הרצי הלוי: "אני בוש ונכלם כמפקד אבל קודם כל כאזרח מהתקפות הפרועות שאתה חווה. זוהי שיטה שיש מי שאימץ אותה גם כאן, דברים איומים נאמרים ואז מגיעה התנצלות רפה או חיזוק וחיבוק כוחות צה"ל, עד לההתקפה הפרועה וחסרת האחריות הבאה".

פוקס יצא גם כנגד ערעור מעמדה של הרשות הפלסטינית: "יכולתו של פיקוד מרכז לעמוד במשימותיו, להגן על מדינת ישראל ותושבי הגזרה, תלויה גם בקיומה של רשות פלסטינית מתפקדת וחזקה, בעלת מנגנוני ביטחון אפקטיביים", אמר. "זוהי נקודת המוצא של מפקד הפיקוד והיא נשענת על החלטת ממשלה על אף אתגרי הביטחון, והם רבים. ערעור יזום, של המציאות הביטחונית בזירה זו, בתקופה זו, מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל".

האלוף הוסיף בנאום פרישתו, "מפקדי צה"ל חייבים להקשיב, להביע את עמדתם, להתעקש על האמת שלהם, לא לחשוש מהשמעת עמדה מנוגדת וזאת במקביל לעמידה על משמעת בלתי מתפשרת בביצוע".

ריאיון עם האלוף פוקס בכאן חדשות - מלפני המלחמה

 הרמטכ"ל הרצי הלוי, שנאם לאחר האלוף פוקס, אמר בנאומו: "אני רוצה להודות לך, גם בשם המיעוט שלא יודע להכיר תודה, שלא יודע להעריך, שבוחר תדיר לגנות את העוסקים בצורכי ציבור באמונה. מיעוט שבחר באופן לא ראוי לתקוף אותך חדשות לבקרים, על אף
שלא חדלת ממאמציך התמידיים להגן".

הרמטכ"ל שיבח את פוקס ואמר: "פעלת עם מצפן ערכי יציב ולפי צו החוק, אותו יש הרוצים לכופף ויש הרוצים לשכוח. אני מעריך מאוד את עשייתך זו – עמוד שדרה הוא חלק חשוב מאוד בגוף האדם".

האלוף יהודה פוקס, בן 55, מסיים קדנציה של שש שנים כאלוף - שלוש שנים כמפקד פיקוד מרכז ועוד שלוש שנים כנספח צבאי בוושינגטון. בעבר הוא ביקר בחריפות את מנהלת ההתיישבות שהקים השר במשרד הביטחון, בצלאל סמוטריץ'. לטענתו, האכיפה כלפי הבנייה הישראלית הבלתי חוקית ביהודה ושומרון "צומצמה עד נעלמה" מפרוץ המלחמה, משום שהמנהלת שהקים השר נמנעת מאישור הליכי האכיפה. הדברים נכתבו במסמך שפורסם בתחקיר שערך עיתון ניו יורק טיימס, בו מפורט דיון שנערך בראשותו של פוקס. 

הפופולריים