חוק הגיוס

"הפרה של בג"ץ": בצה"ל יגייסו רק 4,800 חרדים בשנה הבאה

"הפרה של בג"ץ": בצה"ל יגייסו רק 4,800 חרדים בשנה הבאה
סגן הרמטכ"ל הציג בוועדת חוץ וביטחון את עמדת הצבא בנוגע לגיוס בני ישיבות - בדרג המשפטי העבירו ביקורת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה חרדים קיצונים מחאה חוק הגיוס הפלג הירושלמי F240411YS106
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סגן הרמטכ"ל, האלוף אמיר ברעם, הציג בוועדת חוץ וביטחון את עמדת הצבא בסוגית גיוס בני ישיבות. על פי ברעם, צה"ל יוכל לגייס רק 4,800 חרדים בשנה הקרובה - וכן בזו שאחריה.

בתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב, דווח היום (שלישי) שהמשנה ליועצת המשפטית לממשלה, גיל לימון, השיב: "זה לא תואם את פסק הדין. לפי הפסיקה, הצבא צריך להגדיל את שיעור הגיוס בכל שנה עד לשיעור הגיוס באוכלוסייה הכללית".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ועדת חוץ הביטחון, בראשות חבר הכנסת יולי אדלשטיין, קיימה אתמול דיון חסוי בהצעת חוק שירות הביטחון, העוסק בשילוב תלמידי ישיבות בצה"ל, בהשתתפות סגן הרמטכ"ל האלוף אמיר ברעם.

בפתיחת הדיון, סקר ברעם את מגוון האיומים המונחים לפתחו של צה"ל בעת הזו. לדבריו, יש צורך מיידי בגיוס מסה אנושית ואיכותית גדולה הרבה יותר מהמצב הקיים, הן לצורך משימות התקפה והן לצורך משימות הגנה.

בהתייחס לסוגיית גיוס החרדים, סגן הרמטכ"ל עמד על המחויבות של צה"ל למימוש הנחיית הדרג המדיני והנחיית בית המשפט, והציג את הצעדים שצה"ל מבצע ועתיד לבצע במסגרת הגיוס אוכלוסייה, במסגרתם הקפדה על שמירת אורח החיים החרדי בראייה ארוכת טווח, לרבות הוצאת צווי גיוס.

פסיקת בג"ץ בסוגית גיוס בני הישיבות לא נקבה במספר מגויסים חרדים בו אמור הצבא לעמוד, אלא קבעה שמערכת הביטחון צריכה לגבש מתווה לגייס, מרגע שחוק הפטור פקע "בהתאם לכללי המשפט המנהלי" ועקרונות השוויון.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, הפיצה למשרדי הממשלה הנחיות ליישום הפסיקה, וקבעה שעל מערכת הביטחון להציג תכנית שכוללת צעדים למיצוי פוטנציאל הגיוס של החרדים - והגדלתו.

ביום ראשון פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי במערכת הביטחון הצהירו שיתאפשר לגייס השנה רק 3,000 גברים חרדים בעקבות פקיעת חוק הגיוס. עם זאת, בצה"ל הציעו הצעות עם מספרי גיוס גבוהים בהרבה.

ההצעות שהציע צה"ל:

ההצעה הראשונה שהציג צה"ל, כוללת גיוס של בין 50 ל-60 אלף חרדים בשנה בלשכה מיוחדת. בצה"ל השוו את התהליך לזה שאירע בזמן העלייה מברית המועצות: "נקים לשכת גיוס יעודית לגברים החרדים". החיסרון של ההצעה - עלות משאבים גבוהה.

ההצעה השנייה: גיוס 15 אלף חרדים בשנה, באמצעות תגבור ארבע לשכות הגיוס הקיימות. כך, ייקח בערך חמש שנים לגייס את כל החרדים שחוק הגיוס כבר לא חל עליהם. החיסרון של ההצעה - היא תגרום להאטה בגיוס יתר האוכלוסייה, שאינה חרדית.

ההצעה השלישית, וזו שאומצה במערכת הביטחון - גיוס 3,000 חרדים בשנה בלבד. החיסרון הוא משך הזמן שייקח לגייס את יותר מ-60 אלף הגברים החרדים שחוק הגיוס כבר לא חל עליהם. במערכת הביטחון כאמור בחרו את החלופה השמרנית ביותר של גיוס 3,000 בשנה בלבד.

הפופולריים