התוכנית של האוצר: יותר ממיליארד שקל הכנסות בשנה ממיסוי פלסטיק חד פעמי ומשקאות ממותקים

האוצר מתכנן: 800 מיליון שקל בשנה ממיסוי חד"פ
לקראת דיוני התקציב פורסמה טיוטת ההתאמות הפיסקליות - תוכנית המדינה להגדלת ההכנסות. בין היתר נכללו בה מיסוי פלסטיק חד פעמי ומשקאות עתירי סוכר והגבלות נוספות על שימוש במזומן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חד פעמי חד"פ זיהום פלסטיק
צילום: צילום: שאטרסטוק

תקציב המדינה: משרד האוצר פרסם הבוקר (שלישי) את טיוטת ההתאמות הפיסקליות שייעשו במסגרת הצעת התקציב הקרוב, שכוללת את הצעדים להגדלת הכנסות המדינה לתקציב הקרוב. ההצעה כוללת את המס על כלי הפלסטיק החד פעמיים, מיסוי משקאות עתירי סוכר ושינויים בחוק במזומן. 

הטיוטה כוללת הצעה למיסוי השימוש בכלים חד פעמיים מפלסטיק, לפיה יוטל מס של 11 שקלים לקילוגרם פלסטיק. באוצר מעריכים שהצעד יכניס לקופת המדינה 800 מיליון שקל בשנה. כמו כן נכלל מיסוי של משקאות עתירי סוכר, כך שעל משקאות שבהם יותר מחמישה גרם סוכר ל-100 מיליליטר משקה, יוטל מס של 1.3 שקל לליטר. על ליטר תרכיז להכנת משקה כזה יוטל מס של 7.8 שקלים, באוצר מעריכים שהצעד יכניס לקופת המדינה 300 מיליון שקלים בשנה.

באוצר מציעים גם לשנות את חוק המזומן כדי לשפר את גביית המס, כך שיאסור על ביצוע עסקאות בין אדם לעסק בסכום של יותר מ-6000 שקלים, במקום 11 אלף היום. בעסקאות בין אנשים פרטיים יוגבל השימוש במזומן ל-15 אלף שקלים. באוצר מעריכים שהצעד הזה יכניס 300 מיליון שקלים ב-2022 וחצי מיליארד בשנה החל מ-2023. 

הפופולריים