מחיר המלחמה

סוכנות "מודי'ס" הורידה את דירוג האשראי של ישראל

סוכנות "מודי'ס" הורידה את דירוג האשראי של ישראל
חברת דירוג האשראי הבינלאומית מורידה דירוג האשראי של ישראל לרמה A2 עם תחזית שלילית • בחברה הסבירו כי הסיבה המרכזית להורדת הדירוג עצמו היא הערכה שהמלחמה עם חמאס מעלה באופן מהותי את הסיכונים הפוליטיים במדינת ישראל, מחלישה את הרשות המחוקקת והמבצעת ופוגעת בחוסנה הכלכלי של ישראל בעתיד הנראה לעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברת דירוג האשראי מודי'ס, מודיס
צילום: גטי אימג'ס

חברת דירוג האשראי הבינלאומית "מוד'יס" (Moody's) הודיעה הלילה (שישי) על הורדת דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של A2 (מרמה של A1) עם תחזית שלילית, כלומר תחזית המעריכה כי הדירוג עלול לרדת שוב בקרוב. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב כי "כלכלת ישראל איתנה. הורדת הדירוג אינה קשורה לכלכלה, היא נובעת כולה מכך שאנחנו במלחמה. הדירוג יעלה חזרה ברגע שננצח במלחמה - ואנחנו ננצח".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בחברה הסבירו כי הסיבה המרכזית להורדת הדירוג עצמו היא הערכה שהמלחמה עם חמאס, במהלכה ולאחר סיומה, מעלה באופן מהותי את הסיכונים הפוליטיים במדינת ישראל, מחלישה את הרשות המחוקקת והמבצעת ופוגעים בחוסנה הכלכלי של המדינה בעתיד הנראה לעין - וכן נובעת מהעובדה שלפי שעה אין תוכניות ממשיות ובנות ביצוע ליום שאחרי הלחימה.

ב"מודי'ס" ציינו לחיוב את פסק הדין שביטל את החקיקה לביטול עילת הסבירות וכן את הלכידות החברתית שמפגינה החברה הישראלית מאז החלה הלחימה. "בעוד שהלחימה בעזה יכולה לרדת בעצימותה ואף להיעצר, אין כרגע הסכם לסיומו של העימות או הסכם על תכניות ארוכת טווח לשיקום וחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל", נכתב בהודעת החברה."סביבת הביטחון הירודה מרמזת על עלייה בסיכונים החברתיים וכן מאותתת על חולשתם של הרשות המחוקקת והמבצעת למול ההערכות הקודמות של החברה. במקביל, מצבה הפיסקלי של המדינה מתדרדר ומגמת הירידה ביחס החוב לתוצר התהפכה".

"למרות שכיום מתנהל משא ומתן לשחרור החטופים בתמורה להפסקת אש זמנית והכנסת סיוע הומניטרי נוסף לעזה, אין בהירות לגבי הסיכוי, משך והיכולת להוציא אל הפועל הסכם שכזה", נכתב עוד. החברה מציינת שהעובדה שהממשל האמריקני ומדינות האזור הציגו קווי מתאר כלליים של תוכנית ארוכת טווח שכוללת הקמת מסגרת משילות ומנהיגות מדינית חדשה בעזה, עשויה לתרום לשיפור הביטחון של ישראל. עם זאת טוענים ב"מודי'ס" כי ממשלת ישראל דחתה עד כה תכניות מסוג זה. יתרה מכך, גם אם תכונית כזו תסוכם בסופו של דבר, הצלחתה המתמשכת לאורך זמן, לדעת החברה, תהיה מוטלת בספק.

"בית המשפט העליון ביטל את ניסיון הממשלה להגביל את הפיקוח על מערכת המשפט, ובכך הבהיר את עוצמתה ועצמאותה של מערכת המשפט", הוסיפו ב"מודי'ס". "עוצמתה של החברה האזרחית ניכרת באופן ברור מאז תחילת העימות הצבאי".

כאמור בחברה העניקו לישראל תחזית דירוג שלילית שמשקפת הערכה שהדירוג עלול לרדת פעם נוספת בחודשים הקרובים. בהודעת החברה נאמר: "סביר להניח שהדירוג ירד במידה והמצב בצפון יסלים לעימות בקנה מידה מלא עם ארגון חיזבאללה, שיכלול גם השפעה שלילית משמעותית יותר על התשתיות והיכולת של הכלכלה הישראלית להתאושש". כמו כן, במידה ויהיו אינדיקציות לכך שיכולות של מוסדות מדינת ישראל יפחתו באופן משמעותי מכפי שהחברה מעריכה כיום, לאור הצורך להתרכז במתן מענה ביטחוני.

לפני כשבועיים, ראש המל"ל צחי הנגבי קיים באופן חריג שיחות עם נציגי מודי'ס לקראת ההחלטה. השיחה התקיימה לאחר שבמודי'ס דרשו לקבל מידע באופן בלתי-אמצעי מגורם ביטחוני בכיר. במוקד השיחה עמדה השאלה אם צפויה להיפתח זירת לחימה נוספת בצפון, באופן שישנה את תמונת המלחמה ויגרור השלכות כלכליות כבדות. המסר שהועבר לאנשי חברת הדירוג הוא שבישראל מעריכים כי איראן לא מעוניינת כרגע במלחמה כוללת, וכי אילו הייתה מעוניינת, הלחימה כבר הייתה עולה מדרגה בשבועות שחלפו.

עם פרוץ המלחמה ובעקבותיה, חברת דירוג האשראי הבינלאומית הודיעה על הצבת דירוג האשראי של מדינת ישראל, שעמד על רמה של A1, תחת מעקב הורדת דירוג. בהחלטתה זו ציינה החברה כי בכוונתה לעקוב אחר ההתפתחויות באזור, ובמקרה של הרעה משמעותית במצב הביטחוני, היא עלולה לבצע פעולת דירוג שלילית.

חבר הכנסת אביגדור ליברמן העביר ביקורת על הממשלה, עקב החלטת מודיס. "ממשלת החורבן ממשיכה לדרדר אותנו לאסון כלכלי בדיוק כפי שהביאה אותנו לאסון ביטחוני ב-7 באוקטובר. התקציב כפי שאושר בכנסת רק השבוע בקריאה ראשונה, הוא תקציב שפוגע בצמיחה, נותן תמריצים שליליים ליציאה לעבודה ולרכישת מקצוע, ולא כולל בתוכו שום בשורה ושום מנועי צמיחה", כתב.

הפופולריים