ריבלין צפוי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו עוד השבוע

ריבלין יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו השבוע
זאת על אף שלפי החוק לנשיא יש שבוע להחליט בנושא. ההתייעצויות עם נציגי הסיעות יתקיימו מחר ומחרתיים, ולראשונה ישודרו בשידור חי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וראובן ריבלין
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ההתייעצויות לקראת הטלת משימת הרכבת הממשלה יחלו מחר (שני) בבית הנשיא ראובן ריבלין. על אף שעל פי החוק לנשיא יש שבוע להחליט בנושא, ריבלין צפוי להטיל את המנדט על ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד השבוע - ביום רביעי, או לכל המאוחר בחמישי.

מאותו הרגע יהיו לנתניהו 28 יום להרכיב ממשלה, בתוספת ארכה של 14 יום נוספים, אם יזדקק להם. בשל העובדה שהמנדט יינתן לנתניהו עוד השבוע, המשמעות היא ששבוע שלם מתוך 28 הימים צפוי ללכת לאיבוד, בגלל השבוע של פסח, שבמהלכו ספק אם יהיו מגעים קואליציוניים.

ההמלצה של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אצל הנשיא אינה חשובה בשלב הזה, מאחר שלנתניהו יש גם בלעדיו 60 ממליצים, והליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר. כך, בכל מקרה המנדט של נתניהו. חשיבותם של ליברמן וישראל ביתנו היא רק לאחר מכן, במו"מ הקואליציוני להרכבת הממשלה.

שבעת נציגי כחול לבן, בראשות גבי אשכנזי, יגיעו מחר לבית הנשיא במסגרת שיחות עם נציגי המפלגה. יחד עם גבי אשכנזי יגיעו אבי ניסנקורן, אורנה ברביבאי, רם בן ברק, צבי האוזר, אורלי פרומן ועומר ינקלביץ. "נמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה", אמרו במפלגה. "למעלה ממיליון אנשים בחרו בנו כדי להוביל ולהחליף את השלטון. נכבד את החלטת הנשיא ואנחנו מודים לו על ההזמנה להתייעצות".

על פי הנוהג, ייפגש הנשיא עם נציגי הסיעות, ישמע את המלצתן ולאחר גמר סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות יכריז על חבר הכנסת שעליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. מרגע שיטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת הנבחר יעמדו לרשותו, על פי חוק יסוד הממשלה, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב שבו תידרש ארכה לתהליך, בסמכותו של ריבלין להעניק ארכה נוספת של עד 14 יום נוספים.

בהחלטה ראשונה בתולדותיו של בית הנשיא, הנחה ריבלין על העברת מפגשיו עם הסיעות השונות בשידור חי, בכל פלטפורמות המדיה השונות, מתוך רצון לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל.

הפופולריים