ביטול הוועדה למינוי שופטי עליון: תכנית שקד למערכת המשפט

השרה שקד: תבוטל הוועדה למינוי שופטי עליון
במסגרת תכנית 100 הימים של שרת המשפטים יבחרו הממשלה והכנסת את שופטי בית המשפט העליון ויחוקקו פסקת ההתגברות וחוק היועמ"שים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, הציגה הבוקר (שני) את תכנית 100 הימים שלה למהפכה משפטית. במסגרת התכנית חמש נקודות עיקריות שבראשן ביטול הוועדה למינוי שופטים לשופטי עליון. במקום הוועדה תביא שרת המשפטים מועמד לשיפוט לאישורן של הממשלה והכנסת. נוסף לכך, יתקיים לשופטי העליון שימוע ציבורי.

נקודות נוספות בתכניתה של השרה שקד: העברת פסקת ההתגברות במתכונתה המלאה, העברת חוק היועמ"שים, ואישור לשר לייצג את עצמו בבית המשפט, גם בניגוד לדעת היועץ המשפטי של משרדו.

שקד פרסה את תכניתה בכינוס כלכלת ישראל 2050 בירושלים. בנאומה אמרה כי בית המשפט העליון הפך שחקן פוליטי רב עוצמה. "הבחירות הפכו כמעט חסרות משמעות, את העם החליף 'הציבור הנאור'. בג"ץ התנהל בשיטת 'חבר מביא חבר'. 40 שנה הימין לא נקף אצבע מול ההפיכה". היא שבה ואמרה כי המונופול המחשבתי של בג"ץ נשבר: "המהפכה הדמוקרטית נמצאת באמצע הדרך".

שקד ציינה עוד בנאומה כי הייעוץ המשפטי הפך לקטגור של הממשלה ולכלי לסיכול מדיניות: "בית המשפט העליון הפך לפוסק עליון בענייני מדיניות. במקביל, באופן טבעי, התעצם כוחם של היועצים המשפטיים. ייעוץ לקידום מדיניות הפך לייעוץ לסיכול מדיניות. מדיניות שלא אושרה על ידי הייעוץ המשפטי לא זכתה להגנה בבית המשפט העליון".

לדבריה, "בשם אינטרס ציבורי עמום שנקבע במסדרונות הייעוץ המשפטי, נדחק לפינה האינטרס הציבורי המוחשי שהוגדר בבירור בקלפי. הדמוקרטיה הישראלית השתנתה לבלי היכר. אזרחי ישראל המשיכו לבחור פתק בקלפי, אך הבחירה הפכה לכמעט חסרת משמעות. מדמוקרטיה פרלמנטרית מפוארת הפכה מדינת ישראל לכזו המונהגת בידי מועצת שומרי הדת. דת הדמוקרטיה המהותית. כמובן, באופן הייחודי שבו הם מגדירים אותה, וללא כל התחשבות ברצון העם. העם הפך ללא רלוונטי. על מנת לשמור על מראית פני דמוקרטיה, את העם החליף 'הציבור'. את רצון העם המתבטא בתוצאות הבחירות החליף המושג העמום, חסר המשמעות – הציבור הנאור".

הפופולריים