פולין הודיעה כי לא תגיע לישראל; צ'כיה: הוועידה מבוטלת

ראש ממשלת פולין: מחרימים את הוועידה בישראל
על רקע דבריו של השר כץ, כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות עם חלב אמם", מורבייצקי הודיע כי מדינתו מחרימה את ועידת וישגרד. בישראל מדגישים כי שאר מנהיגי המדינות יגיעו ויקיימו פגישות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומטאוש מורבייצקי
צילום: AP Photo/Michael Sohn

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי הודיע היום (שני) באופן רשמי כי מדינתו מחרימה את ועידת וישגרד שהייתה אמורה להתקיים השבוע בישראל, ואף נציג פולני לא יגיע. זאת על רקע דבריו של ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ, כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות עם חלב אמם".

כתוצאה מהחלטת פולין שלא להגיע לישראל, הוועידה המתוכננת תבוטל, כך הודיעה רשמית צ'כיה. ראשי המדינות האחרות - הונגריה, צ'כיה וסלובקיה - שהיו אמורים לקחת חלק בוועידה, יגיעו לישראל וייפגשו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך לא כחלק מהוועידה.

אמירתו של השר כץ הייתה בריאיונות לשני כלי תקשורת בישראל והוא ציטט דברים שאמר בשעתו ראש הממשלה יצחק שמיר. עוד בטרם התבטא השר כץ בסוגיית השואה, שררה מתיחות בקשרים בין פולין לישראל על רקע דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא זה בשולי ועידת ורשה.

תחילה החליט ראש ממשלת פולין לבטל את בואו לישראל, ולשלוח במקומו את שר החוץ שלו, יאצק צ'פוטוביץ'. אלא שדברי כץ, כאמור, הביאו להחרמה מוחלטת של הוועידה מצד פולין. סגנו של שר החוץ של פולין כתב הלילה בטוויטר כי התבטאותו של השר כץ לוקה בטעם רע. שגריר פולין בישראל כתב כי הדברים אינם מתקבלים על הדעת.

האזינו לריאיון עם השר כץ בכאן רשת ב

כץ עצמו אמר היום בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי "אי אפשר לשנות אמת היסטורית. הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, לקחו חלק בהשמדת היהודים בשואה. פולין הייתה לבית הקברות הגדול של העם היהודי, יש רק אמת היסטורית אחת. האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה. אפשר וחשוב לקיים קשרים עם ממשלת פולין, לטובת האינטרסים של מדינת ישראל. אבל אסור לשכוח את העבר ואסור לפגוע במורשת וזכר קורבנות השואה".

הפופולריים