לבני פורשת מהחיים הפוליטיים: לא אסלח לעצמי אם קולות המאמינים בדרך יתבזבזו

לבני פורשת מהחיים הפוליטיים: לא אבזבז קולות
יו"ר התנועה: "השנים האחרונות היו לי קשות במיוחד, אני עוזבת את הפוליטיקה - אבל לא אתן לתקווה לשלום לעזוב את המדינה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ציפי לבני
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר התנועה, ציפי לבני, הודיעה בצהריים (שני) על פרישה מהחיים הפוליטיים. "אני מודיעה שהתנועה לא תתמודד בבחירות הקרובות", אמרה בהצהרה מיוחדת שמסרה בתל אביב. "אין לנו מספיק כוח פוליטי לממש את העקרונות שלנו, לא אסלח לעצמי אם הקולות יתבזבזו. היום אני מפסיקה את ההתמודדות מתוך ידיעה שעשיתי הכול למען המדינה האהובה שלי".

לבני, שניכר שהתרגשה בזמן נאומה, אמרה: "האמנתי שכל אלה ששותפים לדרך צריכים להתאחד סביב העקרונות שלנו, לשלב ידיים ולשכנע ביחד ובראש זקוף בצדקת הדרך. בלי לקרוץ לצד אחד ובלי לגמגם, להתייצב כגוש אחד, ליצור תקווה ומהפך. זה לא קרה. נורא בעיניי שצריך היום אומץ לדבוק בגלוי בחזון שהיה הבסיס להקמת מדינת ישראל שנכתב במגילת העצמאות - שכל חלקי הציונות התאחדו סביבו בעבר - ועובר מסע דה-לגיטימציה נוראי. אני מעולם לא הסתרתי את הדרך שלי ואת החזון שלי, אמרתי אותו, צעקתי אותו, נלחמתי עבורו. מי שחושב שהמאבק על מדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית, על ביטחון והפרדות לשלום, הוא אות קיין על מצחי - טועה, זה מקור לגאווה גדולה. שילמתי על כך מחיר".

עוד אמרה יו"ר התנועה כי "לפני 20 שנה נבחרת לכנסת ישראל, מדינת העם היהודי, דמוקרטיה שיש בה שוויון לכל. פעלתי כדי לשמור על רוב היהודי בישראל ולעגן את ההכרה בישראל כמדינת העם היהודי. היפרדות לשלום מהפלסטינים הכרחית לשמור על רוב יהודי בישראל. זוהי הכתובת שעל הקיר ולכל מקום פוליטי בו הייתי. לפיה פעלתי להביא לאזרחי ישראל שלום. זוהי הדרך.

"השנים האחרונות היו קשות. שלום הפכה למילה גסה, דמוקרטיה במתקפה, ועמדה פוליטית שונה מהשלטון הפכה לקללה. רעיונות הסיפוח גדלו. עכשיו השליט השתלט על הצדק. הוא תוקף את התקשורת ומערכת אכיפת החוק. אם לא ייעצר זו תהיה המערכת האחרונה של הדמוקרטיה בישראל. צריך להגן על חופש ביטוי של אלו שאנחנו לא מסכימים לדעותיהם".

לבני פנתה אל תומכיה ואמרה: "אני מבקשת מכם  סליחה. מכל איש ואישה שכתבו לי, שחיבקו אותי ברחוב וביקשו שאהיה חזקה. כל הסמסים והטלפונים של השעות האחרונות. זוהי ההחלטה הנכונה לעת הזאת. אני עדיין חזקה, אני עדיין מאמינה שהדרך שלנו נכונה וטובה לישראל. תמשיכו גם אתם להאמין בדרך".

לבני הייתה בקדנציה האחרונה חברת בסיעת מחנה הציוני ואף שימשה כיו"ר האופוזיציה. ב-1 בינואר הודיע במפתיע יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, כי הוא מפרק את השותפות עם לבני. לאחר מכן יו"ר התנועה בחנה אפשרות לבצע חיבורים עם מפלגות שונות אך הדבר לא יצא אל הפועל.

לפי סקר כאן חדשות שפורסם אמש, התנועה בראשותה מקבלת 0.5% בלבד, שהם עשרות אלפי קולות בלבד. המשמעות היא שריצתה או אי ריצתה בבחירות אינה משפיעה על המערכת הפוליטית. למרות זאת, לבני אינה רוצה להצטייר כמי שמבזבזת קולות למחנה המרכז-שמאל.

הפופולריים