בנט: "טראמפ יכופף את ממשלת נתניהו-גנץ להקים מדינה פלסטינית"

"טראמפ יכופף את נתניהו להקים מדינה פלסטינית"
בריאיון לכאן רשת ב התייחס יו"ר מפלגת הימין החדש לפרטים שחשף יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב, ג'ארד קושנר, מתכנית השלום. לדבריו, הבחירות יכריעו אם מיד לאחריהן יחלו תהליכים להקמת מדינה פלסטינית או לא. השר צחי הנגבי השיב: "לא נסכים לעולם לחלוקת ירושלים, לא נסכים לפינוי יישוב אחד גם במחיר עימות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
צילום: צילום: תומר נויברג ונועם ריבקין פנטון, פלאש 90

יו"ר מפלגת הימין החדש, שר החינוך נפתלי בנט, מגיב היום (שני) לפרטים שהציג יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, מתכנית השלום של הממשל האמריקני ואומר כי "טראמפ יכופף את ממשלת נתניהו-לפיד-גנץ להקים מדינה פלסטינית".

האזינו לריאיון עם נפתלי בנט בכאן הערב:

בריאיון לתכנית כאן הערב, עם רן בנימיני ואמילי עמרוסי, אמר בנט כי כאשר קושנר אומר כי התוכנית תתמקד בשרטוט גבולות ופתרון סוגיות הסדר הקבע, הוא מאשר את דבריו שיש סיכום על הקמת מדינה פלסטינית. "חד משמעית, הבחירות הקרובות הן בדיוק על זה – האם מיד לאחריהן יתחילו הליכים להקמת מדינה פלסטינית שתסכן את ביטחון ישראל, או שלא". לדברי בנט, ביום שאחרי הבחירות יופעל על נתניהו לחץ חסר תקדים לקבל את מתווה טראמפ. "אני לא אומר שנתניהו הסכים לכך, אבל הוא ביקש לדחות את הצגת התוכנית לאחר הבחירות כי לפני היא הייתה מקשה".

בנט הוסיף כי אינו יודע למה נתניהו הסכים ואינו חושב שהוא רוצה לרוץ להקים מדינה פלסטינית. "לפיד וגנץ יזנקו לתוך הממשלה. הם ירוצו פנימה. רק אנחנו יכולים להיות עזר כנגד כדי לבלום את זה. אני לא טוען שנתניהו יעשה מעשה שרון עם ההתנתקות כדי לחלץ את עצמו, אבל עצימות הלחץ אחרי הבחירות אנחנו לא מעלים אותה על דעתנו. אני טרוד מזה שעוד חודשיים יקימו פה מדינה פלסטינית על כביש 6 ומה שקורה בעזה יקרה גם בכפר סבא. זה לא צחוק וגם נתניהו לא סופרמן".

באיחוד מפלגות הימין, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, נמסר בתגובה לדברי קושנר: ״תכנית המאה של טראמפ שתובא מיד לאחר הבחירות חוזרת גם היא על הפרדיגמה הכושלת שהביאה עלינו מעל אלף הרוגים לצד אלפי טילים על ישראל, וטומנת בחובה סכנה ברורה ומידית לקיומה של מדינת ישראל".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי בנט: "בנט ושקד באים בהאשמות שווא נגד הליכוד במטרה למשוך קולות מהליכוד, דבר שיביא לעליית ממשלת השמאל של לפיד-גנץ, שמפלגתם תהיה גדולה יותר מהליכוד. בשעה שנציגים מהימין החדש קיימו מגעים עם לפיד-גנץ כדי להצטרף אליהם אחרי הבחירות, ראש הממשלה נתניהו הבהיר כבר חד משמעית שיקים ממשלת ימין. ראש הממשלה נתניהו שמר על ארץ ישראל ועל מדינת ישראל מול הממשל העויין של אובמה והוא ימשיך לעשות זאת מול הממשל האוהד של טראמפ".

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי מהליכוד, אמר בתכנית כי נכון שבמשוואה הזו יש רק נעלמים: "יש מקום לתחושה של דריכות לקראת ההתפתחות הזו, שאנחנו מברכים עליה. אנחנו באים בטענות לעולם שאינו לוחץ על הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן, אלא רק לוחץ על ישראל לתת להם מחוות. לא נסכים לעולם לחלוקת ירושלים, לא נסכים שביהודה ושומרון יהיה כוח אחר שישמור על ביטחוננו מלבד צה"ל, לא נסכים לפינוי יישוב אחד – גם במחיר עימות".

הנגבי הוסיף כי החשש בבחירות הוא מעימות דו-ראשי בין הליכוד למפלגת לפיד-גנץ. "אני יכול להבין את החשש שזה יוצר אצל מפלגות כאלה, אבל זה לא מצדיק הפרחת חרדות והיסטריה. נתניהו עמד שמונה שנים אימתניות בלחץ של אובמה והדף פעם אחר פעם לחצים ואיומים. שרדנו את זה וראש הממשלה פיתח מערכת יחסים מאוד אינטימית עם טראמפ, לכן אני מניח שלא תונח הצעה כמו נבואות הזעם. אם כן, התשובה תהיה לא".

יו"ר העבודה, אבי גבאי, אמר בעקבות דבריו של קושנר: "היפרדות מהפלסטינים היא אינטרס ישראלי. אנחנו מברכים את יוזמת קושנר להתנעת התהליך המדיני. היפרדות מהפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות היא אינטרס ישראלי. זאת הדרך שלנו במפלגת העבודה".

הפופולריים