סוריה על הצהרת טראמפ: "ארצות הברית בזה לחוק הבינלאומי"

סוריה על הצהרת טראמפ: "ארה"ב לחוק הבנלאומי"
גורם במשרד החוץ הסורי מסר לסוכנות הידיעות "סאנא" כי הכרזת טראמפ על הכרה ברמת הגולן כשטח ישראלי היא "בלתי אחראית". גם באיראן גינו את הכוונה האמריקנית ומסרו כי היא "איננה חוקית ואיננה מקובלת". משרד החוץ המצרי: הגולן הוא שטח ערבי כבוש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90/ הדס פרוש, פלאש 90/ אי-פי

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה הבוקר (שישי) כי סוריה מגנה בתקיפות את הצהרותיו ה"בלתי אחראיות" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין הכרה אמריקנית ברמת הגולן כשטח ישראלי. על פי הדיווח מפי גורם רשמי במשרד החוץ הסורי, העמדה האמריקנית מוכיחה בבירור כי ארצות הברית בזה לחוק הבינלאומי ולהחלטות מועצת הביטחון של האו"ם. הגורם הוסיף כי ההצהרה מוכיחה שוב את הטייתה של ארצות הברית ותמיכתה הבלתי מוגבלת בתוקפנות הישראלית.

גם באיראן גינו את ההצהרה האמריקנית, ואמרו כי ההחלטה להכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן "איננה חוקית ואיננה מקובלת". נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אומר כי ההחלטה האמריקנית הביאה לתחילתו של משבר חדש. עוד הוסיף כי בטורקיה לא יכולים לאפשר את הלגיטימציה של הפלישה לרמת הגולן.

משרד החוץ המצרי הדגיש את עמדתה הקבועה של מצרים כי הגולן הסורי הוא שטח ערבי כבוש. עוד הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית לכבד את החלטות המוסדות הבינלאומיים ואת אמנות האו"ם, שלפיהן אסור להשתלט על האדמה בכוח.

טראמפ עצמו הבהיר הלילה כי הרצון להכרה אמריקנית ברמת הגולן לא מגיעה בעקבות הבחירות בישראל. בריאיון לרשת "פוקס", הוסיף הנשיא האמריקני כי אינו יודע מה מצבו הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך הוא יודע שגם מתנגדיו של נתניהו רוצים בהכרה האמריקנית.


שר החוץ האמריקני מייק פומפאו נשאל במהלך ריאיון ברשת CBN אם הוא סבור שטראמפ הוא "סוג של מלכת אסתר" שהגיעה להציל את העם היהודי, כפי שמופיע במגילת אסתר. זאת עקבות דבריו של הנשיא על הכרה אפשרית ברמת הגולן. פומפאו השיב כי הדבר אפשרי. 

אמש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי ברוסיה נרשמה התנגדות חריפה לכוונת ארצות הברית להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן. גורמים במוסקבה אמרו בעקבות ההצהרה של טראמפ כי רוסיה מתנגדת לכל שינוי במצב באזור בדרך זו. לדברי גורם רוסי: "הדרך לשינוי הסטטוס ברמת הגולן עוברת במועצת הביטחון של האו"ם ולא באמצעות ציוץ בטוויטר".


אתמול הודיע טראמפ על החלטתו בציוץ בטוויטר, שבו כתב: "אחרי 52 שנים - הגיע הזמן שארצות הברית תכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית אדירה למדינת ישראל וליציבות האזורית!". נתניהו התקשר לטראמפ והודה לו על ההחלטה. "עשית היסטוריה", אמר.

במסיבת עיתונאים שקיים עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שנמצא בביקור בישראל, הוסיף נתניהו: "אני נרגש, הנשיא טראמפ עשה היסטוריה. הודתי לו בשם עם ישראל. הוא עשה זאת שוב. תחילה הוא העביר את השגרירות לירושלים, ביטל את העסקה עם איראן ועכשיו הוא עשה מהלך היסטורי נוסף. זאת כשאיראן עושה מאמץ להפוך את סוריה למוקד תקיפה נגד ישראל. המסר שעבר הוא שארצות הברית ניצבת לצד ישראל. זו תקיפה שלא תיאמן שנותנת דחיפה לביטחון שלנו".

הפופולריים