"תירה בו, זו הגנה עצמית": סרטון תעמולה של עוצמה יהודית נאסר לשידור

"תירה בו": נאסר שידור סרטון של עוצמה יהודית
ועדת הבחירות המרכזית אסרה על שידור הסרטון עד שיהיו הכרעות בעתירות נגדו. בסרטון נראה חייל מתלבט האם לירות במחבל עד שבן גביר אומר לו לירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איתמר בן גביר
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, החליט לאסור היום (רביעי) את שידורו של תשדיר הבחירות של איחוד מפלגות הימין שתוכנן להיות משודר הערב במסגרת שידורי תעמולת הבחירות. בסרטון, שהוכן על ידי מפלגת עוצמה יהודית, רואים חייל שמהסס האם לירות במחבל ששלף סכין ומתקרב אליו.

במהלך הסרטון מגיע "יועץ משפטי" שמעכב את החייל מלירות במחבל, ולבסוף מופיע איתמר בן גביר ואומר לחייל לירות בחשוד כי "זו הגנה עצמית". נגד הסרטון המדובר הוגשו כמה עתירות והשופט מלצר החליט שכל עוד אין הכרעה האם הסרטון מפר את חוק התעמולה, הוא אוסר את שידורו.

מפלגות הימין מסרו בתגובה לפסילת התשדיר: "נראה שמערכת המשפט עושה הכל כדי לפגוע באיחוד מפלגות הימין. לא ניתן להם. אחרי שפסלו את ד"ר בן ארי, אסרו על קידומו של עו"ד בן גביר, עכשיו פוסלים את שידורי התעמולה של הרשימה. התשובה של הימין תהיה בקלפי".

חוק התעמולה חוקק בשנת 1959. אז, לא היו כידוע טלוויזיות בארץ ובטח שלא אינטרנט. מאז עבר החוק שינויים קלים בלבד וכך נדרשת ועדת הבחירות המרכזית, שאחראית על הליך הבחירות כולו, להתאים את פעילותה והחלטותיה לעולם מתקדם עם כלים שלעתים מתבררים כמוגבלים.

האזינו להסכת פוליטי-כאן בנושא

בשבוע שעבר דחה השופט מלצר את בקשת איחוד מפלגות הימין לקדם את מועמד עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, מהמקום השביעי שבו שובץ למקום החמישי. הבקשה הוגשה לאחר שבית המשפט העליון פסל את מועמדותו של מיכאל בן ארי, חבר עוצמה יהודית ששובץ במקום החמישי.

בהחלטתו כתב המשנה לנשיאת בית המשפט העליון כי לא מצא כי יש מקור סמכות בדין בידי ועדת הבחירות או בידיו, כדי להתערב בסדר המועמדים ברשימת המועמדים שהוגשה. "לאחר אישור רשימות המועמדים אין כל סמכות בידי המפלגות או בידי ועדת הבחירות המרכזית לערוך שינויים ברשימת המועמדים... החלטתי זו איננה נוגעת לטעמים הענייניים הכלולים בבקשות, אלא מתמקדת בסמכות להיענות לבקשות. אעיר עוד כי ככל שהייתי מוצא מקור סמכות לוועדת הבחירות, או לי כיושב-ראש של הועדה, להידרש לנושא, הייתי מביא את ההכרעה בבקשה גופה בפני מליאת ועדת הבחירות. עם זאת, לאחר שמצאתי שהבקשות אינן חוצות בדין הקיים אפילו את הפרוזדור – אין מקום להביאן בפני מליאת הוועדה".

הפופולריים