לפיד: "נתניהו שוב משקר, להקים ועדת חקירה על הצוללות"

לפיד: נתניהו שוב משקר, לחקור את פרשת הצוללות
מספר 2 בכחול לבן הגיב לחשיפת כאן חדשות כי ראש המוסד לשעבר תמיד פרדו לא עודכן על האישור למכור צוללות למצרים: "נתניהו ממשיך להסתבך". גלנט: "יש הרבה דברים שרק ראש הממשלה יודע וגופים אחרים לא"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד בכנס התנועה לאיכות הלשטון במודיעין, פברואר 2019
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"צריך להקים ועדת חקירה": מספר 2 ברשימת כחול לבן לכנסת, יאיר לפיד, הגיב היום (חמישי) לחשיפת כאן חדשות כי ראש המוסד לשעבר תמיד פרדו לא עודכן בזמן אמת על אישור מכירת הצוללות מגרמניה למצרים. "נתניהו ממשיך להסתבך בפרשת הצוללות", כתב לפיד בטוויטר. "אחרי שנלחץ והודה כי אישר את מכירת הצוללות למצרים בגלל 'סוד' הוא שוב נתפס בשקר. אתמול בערב מתברר כי גם ראש המוסד לא ידע על אישור העסקה. צריך להקים ועדת חקירה".
גם השר יואב גלנט מהליכוד התייחס הבוקר לפרסום בחדשות הערב בכאן 11. בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר חבר הקבינט: "יש קרוב ל-70 צוללות כאלה שנמכרו על ידי הגרמנים לאורך 20 השנים האחרונות. הן נמצאות בידי 15 מדינות, כולל מדינות בים התיכון, ולא מדובר בשום דבר פורץ דרך. יש פה ניסיון לקחת דבר שאין בו שום דבר ולהפוך אותו לאיזה עניין". 

על מכירת הצוללות למצרים אמר: "כמי שמכיר את ליבה של תשתית הסוד הישראלית בכל ההיבטים. יש במדינת ישראל הרבה דברים, שמי שיודע מהם זה ראש הממשלה, מזכירו הצבאי ועוד גוף מסוים, וגופים אחרים לא יודעים דבר. כולל שר הביטחון והרמטכ"ל בהרבה מקרים בהתאם לעניין, אלה דברים שקורים".

האזינו לריאיון המלא עם יואב גלנט בכאן רשת ב

בשיחה עם כאן חדשות, פרדו נשאל אם בתקופתו כראש המוסד, הארגון פעל באופן שנתפס כבעייתי על ידי הגרמנים, או שהיה אירוע שבגינו "שילמה" ישראל באישור למכור צוללות למצרים. "למיטב ידיעתי לא היה אירוע כזה. לא הייתה שום תקלה – לא בגרמניה ולא במצרים", הדגיש ראש המוסד לשעבר. הוא הוסיף: "אני לא מאמין שיש דבר כזה אירוע סודי שגם הרמטכ"ל, גם ראש המוסד לא יהיו חשופים אליו".

ראש הממשלה כבר הודה שהסתיר את המידע משר הביטחון והרמטכ"ל, אבל טען שהיועץ המשפטי לממשלה וגם המועצה לביטחון (המל"ל) לאומי ידעו. אחרי שמנדלבליט שלל היכרות עם הסוד וגם יעקב נגל צוטט כאומר שהמל"ל המליצה לא לאשר את העסקה, הגוף שנותר הוא המוסד.

כעת, שתי שאלות נותרו פתוחות – הראשונה, אם אכן יש סוד שנתניהו לא יכול היה לחשוף; והשנייה – מדוע ראש הממשלה מאשר מכירת צוללות מתקדמות מגרמניה למצרים, בלי לעדכן את הרמטכ"ל, את שר הביטחון וגם את ראש המוסד.

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום בחדשות הערב: "ודאי שיש מקרים כאלה, והיו כאלה אצל כל ראשי הממשלה מאז קום המדינה".

הפופולריים