יואב גלנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כץ: "ממה שהאיראנים יודעים, ישראל היא שתקפה בסוריה"

השר וחבר הקבינט רמז בכאן רשת ב בנוגע לתקיפה אמש בצפון חאלב: "היו פעולות כאלה שלקחנו עליהן אחריות. זו הרבה יותר עוצמתית ומאתגרת צבאית". גלנט: "לא לוקחים אחריות על דבר"
ירון דקל ועמית סגל
28 במרץ 2019
07:57
עודכן ב 08:41

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ התייחס הבוקר (חמישי) לתקיפה שבוצעה אמש בצפון חאלב שבסוריה, וטען כי "לפי מה שהאיראנים יודעים – זו ישראל שתקפה". כץ אמר לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב כי מדובר ב"פעולה שהיא הרבה יותר מאתגרת צבאית, הרבה יותר עוצמתית".

האזינו לריאיון המלא עם השר ישראל כץ בכאן רשת ב

כץ דיבר תחילה על מדיניות הממשלה כלפי רצועת עזה, וקשר אותה לנעשה בגבול הצפוני: "התשובה שאני מוביל כבר שנים היא לשנות את מבנה ההיערכות שלנו מול עזה. למשל, עכשיו מיוחסת לנו לפי מקורות זרים פעולה של חיל האוויר הלילה מול כוחות איראניים בסוריה. לפי המקורות זו ישראל שתקפה, לפי מה שהסורים הגיבו זו ישראל וגם לפי מה שהאיראנים יודעים זו ישראל".

השר מהליכוד טען כי התקיפה שבוצעה הלילה הייתה שונה מתקיפות אחרות בסוריה: "היו גם פעולות כאלה שלקחנו עליהן אחריות. הפעולה הזו הרבה יותר מאתגרת צבאית, הרבה יותר עוצמתית".

חבר נוסף בקבינט המדיני-ביטחוני, השר יואב גלנט, התייחס אף הוא הבוקר בכאן רשת ב לדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה והדגיש: "אנחנו לא לוקחים אחריות על דבר". הוא הוסיף כי "אנחנו לא יכולים לאפשר לאיראנים להיות בהיערכות לקראת מציאות אחרת בעוד שנים אחדות וכך אנחנו פועלים".

האזינו לריאיון המלא עם יואב גלנט בכאן רשת ב

בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" אמר השר לדב גיל-הר כי "הודענו יותר מפעם אחת שלא נאפשר את הקמתו של צבא איראני בסוריה ולא את פתיחתה של חזית נוספת 'חיזבאללה 2' ברמת הגולן. לא נסכים גם להעברת נשק מפר איזון מאיראן דרך אדמת סוריה אל חיזבאללה, כל הדברים האלה עומדים במרכז האינטרס שלנו".

"במלחמה יש בדרך כלל שני צדדים ולפעמים יותר, והמשחק הוא מה שנקרא משחק סכום אפס, כשאתה מנצח הצד השני מפסיד ולהיפך", המשיך גלנט. "האיראנים הם אויב מסוכן, נחוש, אנחנו רואים מה הם עושים. הם מנסים להשתלט על סוריה על מנת לייצר גשר יבשתי מהמפרץ הפרסי ועד הים התיכון, אנחנו, את זה, לא נאפשר. המערכה הזאת נמשכת ולפי מה שאני רואה אני חושב שאנחנו משיגים הישגים יפים".

גלנט התייחס לפרשת הצוללות ואמר כי "יש קרוב ל-70 צוללות כאלה שנמכרו על ידי הגרמנים לאורך 20 השנים האחרונות, הם נמצאים בידי 15 מדינות כולל מדינות בים התיכון ולא מדובר בשום דבר פורץ דרך. יש פה ניסיון לקחת דבר שאין בו שום דבר ולהפוך אותו לאיזה עניין". 

הוא התייחס לפרסום לפיו ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו לא עודכן באישור למכור צוללות למצרים: "כמי שמכיר את ליבה של תשתית הסוד הישראלית בכל ההיבטים. יש במדינת ישראל הרבה דברים, שמי שיודע מהם זה ראש הממשלה, מזכירו הצבאי ועוד גוף מסוים, וגופים אחרים לא יודעים דבר. כולל שר הביטחון והרמטכ"ל בהרבה מקרים בהתאם לעניין, אלה דברים שקורים".

שר השיכון קרא לפתוח בחקירה נגד יו"ר כחול לבן בעקבות ממצאי דוח מבקר המדינה: "אני חושב שתיק 50 המיליון חייב להיחקר, הרי ברור לגמרי שזו לא המצאה פוליטית. בא מבקר המדינה ואומר בצורה מפורשת לגבי קשר עם בולטים מאוד ברורים, של איך נעשה הקשר הזה ומי השתתף באותן ישיבות וזה שלא היו מכרזים, אלה דברים שצריכים להיבדק".