חוק גיוס ובלי עבודות בשבת: הדרישות של יהדות התורה

לקראת המו"מ: הדרישות המרכזיות של יהדות התורה
הסיעה החרדית צפויה לדרוש שינויים בחוק הגיוס, חקיקת חוק שיאסור עבודות תשתית רחבות בשבת ופתרון למצוקת הדיור של משפחות חרדיות • רוב הדרישות צפויות להיתקל בהתנגדות מצד ליברמן, ובסביבתו של יריב לוין צופים שיחות ארוכות וקשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה גפני ויעקב ליצמן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בסיעת יהדות התורה גיבשו שלוש דרישות מרכזיות לקראת פתיחת המשא ומתן הקואליציוני, כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. רוב הדרישות צפויות להיתקל בהתנגדות מצד ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן, שמתנגד לשינוי בחוק הגיוס ובסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה.


ביהדות התורה דורשים לאשר את חוק הגיוס בכנסת, שהוגש בקדנציה הקודמת, אך הם רוצים לערוך בו שינויים. דרישה נוספת היא לאשר חוק שיבטיח שלא ייערכו עבודות תשתית רחבות בשבת, בדומה להקמת גשר יהודית או עבודות הקשורות לרכבת. הדרישה השלישית, שלא תתקל בהתנגדות של ישראל ביתנו, היא פתרון מצוקת הדיור של המשפחות החרדיות. מי שיובילו את המשא ומתן הקואליציוני מטעם יהדות התורה הם יעקב ליצמן ומשה גפני בעצמם.

בסביבתו של השר יריב לוין, שצפוי להוביל את המשא ומתן מטעם הליכוד, צופים שיחות ארוכות וקשות. זאת, עקב הבעיות והמחלוקות בנושאי דת ומדינה בין החרדים לליברמן, כשכרגע אין קצה חוט של פתרון לסתירות הללו.

מחר צפוי נשיא המדינה, ראובן ריבלין, להתחיל את סבב ההתייעצויות עם כל הסיעות שנבחרו לכנסת כדי לקבוע את זהות ראש הממשלה הבא. ריבלין ייוועד מחר עם נציגי הליכוד, כחול לבן, ש"ס, יהדות התורה, חד"ש-תע"ל והעבודה. ביום שלישי הוא צפוי להיפגש עם נציגי ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין, מרצ, כולנו ורע"מ-בל"ד. כדי להגביר את השקיפות, החליט הנשיא לאפשר בפעם הראשונה שידור חי של המפגשים עם נציגי הסיעות.

הפופולריים