בכירים באיחוד מפלגות הימין: "דברי סמוטריץ' גרמו לנזק"

בכירים באיחוד מפלגות הימין: סמוטריץ' גרם נזק
לאור הביקורת הציבורית - במפלגה חוששים כי הדברים מספקים סיבה טובה לראש הממשלה להימנע מלתת למפלגה את תיק המשפטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכירים באיחוד מפלגות הימין מתחו היום (שלישי) ביקורת על חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' בעקבות דברים שאמר אתמול בכאן רשת ב בשבח הנהגת משפט התורה במדינה. בשיחות סגורות אמרו הבכירים  כי "דבריו של סמוטריץ' גורמים נזק והיה עדיף להימנע מהם לאור הדרך שבה הם מתפרשים כלפי חוץ". במפלגה חוששים כי הדברים מספקים סיבה טובה לראש הממשלה להימנע מלתת למפלגה את תיק המשפטים ואין להם דרך לטעון נגד ההחלטה לאור הביקורת הציבורית.

"שום דבר לא קורה ברגע ושום דבר לא עושים בכפייה", אמר אתמול סמוטריץ' לכאן רשת ב. "אני חושב שאפשר וצריך לתת מקום של כבוד בשיטת המשפט של מדינת ישראל. הכול קורה בדיאלוג, הכול קורה בדרך דמוקרטית. חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרון ברק".

"למה מדינת הלכה שמי שקובע בה את ההלכות זה אהרון ברק ועוד קבוצה קטנטנה של שופטים שלא נבחרו זה בסדר", המשיך סמוטריץ'. "בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה, כך צריך להיות, זאת מדינה יהודית. אתה שואל אותי כמה זמן זה ייקח? זה יקרה רק כשעם ישראל ירצה את זה, זה לא יקרה כשאני ארצה את זה".


במקביל, אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי בהסכמים הקואליציוניים, אשר גובשו לקראת ניסיון הקמת ממשלת נתניהו החמישית, לפני שהתפזרה, התקבלה דרישת החרדים - לבטל את איסור ההפרדה בין נשים לגברים במקומות ציבוריים.

"בתוך 90 ימים, הממשלה תתקן את החוק, באופן שיהיה ניתן לאפשר מתן שירותים ציבוריים, לימודים, אירועים וכיוצא בזה באופן נפרד לגברים ולנשים. הפרדה זו, לא תהווה אפליה לפי החוק". הדרישה לסעיף בנושא ההפרדה הגיעה לאחר מספר רב של חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, שנאבקה בנושא ההפרדה, דבר שגרם לכעס במפלגות החרדיות והדתיות.

105 ימים לבחירות, סוגיית דת ומדינה, הולכת ומסתמנת כנושא העיקרי במרכז סדר היום הפוליטי. בליכוד מסרו בתגובה על הפרסום: "לא היה שום סיכום עם המפלגות החרדיות על ביטול ההפרדה בין גברים לנשים באירועים ציבוריים".

הפופולריים