לראשונה מאז 1949: בכיר טייוואני יבקר בסין

לראשונה מאז 1949: בכיר טייוואני יבקר בסין
על רקע המתיחות הקשה סביב עתיד האי: נשיא טאייוואן לשעבר יגיע לסין. האם הוא יניח בסיס להידברות אחרי תקופה קשה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מא יונג ג'ו, נשיא טייוואן לשעבר
צילום: צילום מסך

ניסיון להפשיר את היחסים: נשיא טייוואן לשעבר מא יונג ג'ו יגיע לביקור בסין. מא, ששימוש כראש הממשלה בין 2008 ל-2016, יגיע לסין בעוד שבוע (27 במרץ) וישהה במדינת הענק כעשרה ימים. מא צפוי לבקר במחוז בו התגוררו אבותיו ולאחר מכן להוביל משלחת של סטודנטים מטייוואן בכינוס שייערך בסין.

הביקור של מא בסין מוגדר כ"פרטי" וכרגע לא ברור אם הוא ייפגש עם בכירים סינים. ביקור שכזה מתרחש לראשונה מאז 1949, בה הגיעה לסיומה מלחמת האזרחים הסינית.

מאז ההפסד של מא בבחירות מנהל הממשל הטייוואני הנוכחי מערכת יחסים של חוסר אמון עם סין. בכירים בטייוואן מצהירים בגלוי כי פניה של טאייפה הם להתקרבות עם ארצות הברית, ולראייה הביקור הטעון של יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי באי. סין הגיבה להתבטאויות של פוליטיקאים טאייוונים נגדה בעשרות תמרונים צבאיים וחדירות של מטוסים למרחב האווירי של טייוואן.

בתקופת כהונתו של מא יונג ג'ון, הוא פעל דווקא להתקרבות כלכלית לסין, תוך הדגשת ההבדל הפוליטי בין שתי הישויות. יש כאלו שמקווים כי שיתוף פעולה כלכלי בין סין וטייוואן יעמעם את ההבדלים הפוליטיים ויניח בסיס חדש להדברות בונה. ייתכן שהביקור הנדיר של נשיא טייוואן לשעבר בסין ייתן את אות הפתיחה לכך.

הפופולריים