הנשים בארה"ב נלחמות על גופן: שתי פסיקות פדרליות הפוכות בנוגע לגלולות הפלה

סערת ההפלות בארה"ב: שופט פסק נגד גלולות
שופט פדרלי בטקסס פסק נגד שימוש בגלולות הפלה - הממשל יערער. כמה שעות לאחר מכן, שופט פדרלי בוושינגטון אישר את השימוש בגלולה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה מול בית המשפט העליון בארצות הברית, הפלות
צילום: צילום: אי-פי

הקרב על זכותן של נשים אמריקניות על גופן חוזר לבית המשפט, זאת לאחר ששני שופטים פדרליים קבעו קביעות הפוכות בנוגע לחוקיות השימוש בגלולות הפלה. 

ביום שישי פסק שופט בית המשפט הפדרלי בטקסס כי האישור שניתן לפני למעלה מ-20 שנה על ידי מנהל התרופות והמזון לגלולת ההפלות מיפפרקס Mifeprex, שמשמשת כיום לביצוע חלק ניכר מההפלות בארה״ב, אינה חוקית מכיוון שהתקבלה, לדעת השופט, תחת לחץ פוליטי ומבלי שנבדקו כראוי הסיכונים שיש בשימוש גלולה לבריאות האישה.

השופט, מת׳יו קסמריק, מונה לתפקידו על ידי הנשיא לשעבר טראמפ ונחשב למתנגד הפלות תקיף. הוא דחה את ביצוע ההחלטה בשבוע כדי לאפשר לממשלה לערער על ההחלטה. יש לציין כי ארגוני הרופאים בארה״ב הבהירו כי אין עדויות לסכנות משמעותיות בשימוש בגלולה.

אלא ששעות אחדות אחר כך פירסם שופט פדרלי אחר, במדינת וושינגטון, פסיקה הפוכה אשר קובעת כי השימוש בגלולת ההפלה הוא חוקי וכי לא היתה בעיה כלשהי בהליך האישור שלה. החלטתו זו של השופט תומס רייס, ליברלי אשר מונה לתפקיד על ידי ברק אובמה, מחייבת 17 מדינות בארה״ב.

משרד המשפטים האמריקני כבר הגיש ערעור על החלטת בית המשפט בטקסס ולכן ההכרעה תתגלגל כעת לבית המשפט לערעורים וסביר שאחר כך תגיע לבית המשפט העליון. כזכור, ביטל בשנה שעברה הרוב השמרני בבית המשפט העליון את פסיקות ״רו נגד ווייד״ אשר הבטיחה את זכותן של נשים לבצע הפלות ובעקבות החלטה זו כבר נאסרו הפלות או הוטלו עליהן מגבלות חמורות בכמחצית ממדינות ארה״ב.

הנשיא ביידן הגיב להחלטת השופט בטקסס ואמר כי מדובר בפסיקה שתפגע במיליוני נשים אמריקניות ולכן בכוונת ממשלו להאבק נגדה.

הפופולריים