המוסד: הפרסום בעיתונות האמריקנית שקרי ומופרך

המוסד: הפרסום בעיתונות האמריקנית שקרי ומופרך
התגובה הגיעה לאחר הדיווח בניו יורק טיימס לפיו המוסד עודד השתתפות בהפגנות נגד הרפורמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה תל אביב איילון 01.04.23
צילום: הפגנה תל אביב איילון 01.04.23

במוסד מכחישים: הפרסום בעיתונות האמריקנית שקרי ומופרך. משרד ראש הממשלה מסר היום (ראשון) בשם ארגון הביון הישראלי, כי בכיריו ועובדיו המכהנים לא עסקו כלל בנושא ההפגנות, ונותרו נאמנים לערך הממלכתיות המוביל את המוסד מאז הקמתו.

תגובה זו מגיעה לאחר הפרסום בניו יורק טיימס והפרטים הנוספים מהמסמכים שדלפו לכאורה מהפנטגון. בין השאר התגלה במסמכים שהודלפו ממשרד הבטחון האמריקני, שהנהגת המוסד עודדה את עובדי הסוכנות ואזרחים להשתתף בהפגנות נגד הרפורמה המשפטית. 

על פי הידיעה, את המסמך המדובר חיברה ה-CIA ב-1 במארס, והמידע שבו יורט בתשדורות של אותות אלקטרוניים. לפי הניו יורק טיימס גורמי ביטחון ישראליים רשמיים ובכירים הכחישו את הדברים. 

גורמים רשמיים אמריקנים בכירים אמרו כי ה-FBI פועל כדי לקבוע את מקור המסמכים המודלפים. הגורמים טוענים שהמסמכים נראים על פניו כתדריכי מודיעין ומבצעים לגיטימיים שנוצרו בידי המטות המשולבים, תוך שימוש בדיווחים מקהילת המודיעין. לפחות אחד מהמסמכים שונה מניסוחו המקורי, במועד מאוחר יותר.

אתמול טענו גורמים אמריקנים כי רוסיה או גורמים מטעמה הם שעומדים מאחורי הדלפת המסמכים המסווגים לרשת. הדלפה ראשונה אירעה בשבוע שעבר, והדלפה נוספת התרחשה בשבת. יותר ממאה מסמכים נחשפו ברשת, ובהם סודות ביטחוניים של ארצות הברית בזירות שונות בהן היא פועלת.

מרבית המסמכים המסווגים שפורסמו בהדלפה האחרונה מתוארכים לחודש פברואר, ובהם פריטי מידע מסווגים באשר לביטחונה הלאומי של ארצות הברית בכמה זירות, בהן אוקראינה, המזרח התיכון ומזרח אסיה. ישנו אזכור לישראל במסמכים המסווגים הללו, כאשר לפי CNN מפורטות הדרכים כיצד ישראל יכולה לספק סיוע לאוקראינה, בעוד שב"וול סטריט ג'ורנל" נכתב על ראשי המוסד, כחלק מתדריך מודיעין יומי שניתן לראשי מערכת הביטחון האמריקנית.

הפופולריים