שליט סודאן איים: אם המלחמה תימשך, נכניס עוד כוחות לח'רטום

שליט סודאן איים: נכניס עוד כוחות לח'רטום
קרבות עזים בבירת סודאן בין כוחות הצבא לאנשי מנגנוני הביטחון "ההתערבות המהירה" • לפי דיווחים, נמל התעופה הבינלאומי הושבת והכבישים המובילים לארמון הנשיאות נחסמו • לפחות 3 אזרחים נהרגו • האם השליט שאישר את הנרמול עם ישראל יודח?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימותים אלימים בבירת סודאן ח'רטום 15.04.23
צילום: צילום: רויטס

חילופי אש נרשמים היום (שבת) בין כוחות הצבא לאנשי מנגנוני הביטחון "ההתערבות המהירה" באזור ח'רטום בירת סודאן ובאזור בסיס צבאי בצפון המדינה. זאת, ברקע עימות בין שני העומדים בראש שני הכוחות - עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שעומד בראש הצבא, ומוחמד דגלו, שעומד בראש "ההתערבות המהירה". איגוד הרופאים הסודאנים מסר שלפחות שלושה אזרחים נהרגו בעימותים. 

אל-בוהראן שלח איום לדגלו ואמר היום: "אם מצב המלחמה יימשך ניאלץ להכניס את כוחותינו לאזורים נוספים בח'רטום. אף אחד לא מעדיף מלחמה, אך אנשים צריך ללמוד לקח ממה שקרה". שליטן סודאן הוסיף שכל האתרים החיוניים של הנהגת הצבא והארמון נמצאים תחת שליטת כוחותיו וטען כי "יש לנו מלאי גדול ללחימה בבסיסים שעוד לא הפעלנו". 

לפי דיווחים, נמל התעופה הבינלאומי בח'רטום הושבת, ולרשתות הועלו תיעודים של חמושים על מסלולי הנחיתה וההמראה לצד המטוסים. ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי הכבישים המובילים לארמון הנשיאות נחסמו במשוריינים כבדים של הצבא. עוד דווח כי כלל הגשרים בח'רטום נסגרו. 

לטענת צבא סודאן, כוחות ההתערבות המהירה תקפו את עמדותיו בבירה ואף ניסו להשתלט על מפקדת הצבא. כוחות "ההתערבות המהירה", מנגד, טוענים שהם הותקפו ראשונים. כוחות ההתערבות המהירה טוענים שהשתלטו על שדה התעופה מרווי בצפון המדינה.

ערוץ אל-ערביה הסעודי דיווח מפי מקורות המקורבים לשניים כי אל-בורהאן ודגלו נאבקים על תפקיד מפקד הצבא, על רקע שינויי המשטר וזהות מנהיג המדינה בשנים הבאות.

שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן התייחס גם כן למצב בסודאן וכינה אותו "שביר". עם זאת, הוא התעקש שיש עדיין הזדמנות להשלים את המעבר לממשלה אזרחית במדינה - עליו הכריז אל-בורהאן לפני כמה חודשים. בלינקן, ששוחח עם כתבים בהאנוי בירת ויאטנם, אמר כי ייתכן שחלק מהשחקנים בסודאן מנסים לפעול נגד התקדמות אל ממשלה אזרחית. 

כאמור, בסוף חודש אוקטובר הכריז בדרמטיות יו"ר מועצת הריבונות של סודאן דאז, השליט הצבאי הזמני עבד אל-פתאח אל-בורהאן, על פירוק המועצה הריבונית הזמנית השולטת במדינה, פיטורי הממשלה ומושלי המחוזות. הוא הבטיח כי במקומה תקום ממשלת מומחים לאומית שתנהל את ענייני המדינה עד לבחירות ביולי 2023 והכריז על מצב חירום.

בתוך יממה, רוב חברי המועצה הריבונית של סודאן נעצרו בידי כוח צבאי. הרופאים במדינה הכריזו על שביתה בכל בתי החולים למעט במקרים דחופים. הצבא סגר את הגישה לבירה ח'רטום באמצעות צווים, בזמן שמפגינים הקימו בריקדות והציתו צמיגים ברחובות הבירה.

ב-21 בנובמבר הגיעו אל בורהאן וחמדוכ להסכם שסיים את הכאוס ברחובות המדינה. לפי ההסכם, חמדוכ חזר להיות ראש ממשלה - ממשלה של טכנוקרטים, נטולת פוליטיקאים.

הפופולריים