בשל האיום הסיני: אוסטרליה פותחת במרוץ חימוש

בשל האיום הסיני: אוסטרליה פותחת במרוץ חימוש
מסמך מיוחד שהכינו מומחים אוסטרלים קובע כי "הבידוד הפיזי של המדינה לא מהווה ערובה לביטחון לאומי בעידן של טילים". על הפרק: קנברה תרכוש טילים ארוכי טווח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מערכת היימרס
צילום: צילום מסך

על אוסטרליה להאיץ הצטיידות במערכות טילים לטווח ארוך – זאת על מנת להתגונן מפני איום הולך וגובר מצד סין – כך עולה ממזכר שהגיש הצבא האוסטרלי למקבלי ההחלטות במדינה. על פי דיווחים במדינה אוסטרליה תשקיע 19 מיליארד דולר אוסטרלי (12 מיליארד דולר אמריקני) על מנת ליישם את המלצות הדוח. אחת הנקודות המרכזיות בדוח היא שבעידן של טילים הבידוד של אוסטרליה ממדינות אחרות לא מהווה הבטחה לביטחון בעת עימות צבאי נרחב.

מתח באוויר - נשיא סין שי עם ראש ממשלת אוסטרליה אלבנזי

מזכר ההגנה האוסטרלי הוא המסמך הנרחב ביותר בן 110 עמודים העוסק בביטחון הלאומי מאז מלחמת העולם השנייה. הצורך בחיבור המסמך עלה בשל ההתבססות של סין באוקיינוס השקט והמתיחות שעלתה בשנה האחרונה באיזור טייוואן.

בנוגע לסין נכתב בדוח: "ההתבססות הצבאית שלה היא הגדולה והשפתנית ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. ההתפתחות הזאת מתרחשת בצורה של חוסר שקיפות כך שהדבר מטיל צל כבד על ביטחון האזור הפסיפי". ראש ממשלת אוסטרליה אנתוני אלבנזי אמר בהתייחס לדוח שהוגש לו: "מזכר ההגנה יעצב את המדיניות של ארצנו, במקום שהמציאות תעצב אותנו".

בצד הפרקטי תרכוש אוסטרליה מארצות הברית מערכות מסוג "היימרס" בהן נעשה שימוש מוצלח מצד הכוחות האוקראינים נגד צבא רוסיה. בחודש שעבר כבר אישרה ארצות הברית מכירה של 220 טילי שיוט לאוסטרליה בעסקה בשווי 895 מיליון דולר. ההערכה היא כי עסקות נשק אחרות במעורבות אוסטרלית צפויות בתקופה הקרובה.

 

הפופולריים