חמינאי: "נשארים בהסכם הגרעין, אך נמשיך בתכנית הטילים"

חמינאי: "נשארים בהסכם הגרעין, אך נמשיך בתכנית הטילים"
מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, תקף בנאום את "הבריונות" של ארצות הברית. עם זאת, הבהיר כי איראן תכבד את ההסכם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המנהיג העליון של איראן, אייתולה עלי חמינאי
צילום: צילום: אי-פי

המנהיג העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, אמר היום (רביעי) כי מדינתו לא תפרוש מהסכם הגרעין הרב-לאומי שנחתם בשנת 2015 עם שש המעצמות, ובירך על התמיכה הניתנת להסכם על ידי מדינות אירופה. עם זאת, חמינאי טען כי התמיכה האירופית אינה מספיקה כשלעצמה: "אירופה חייבת לעמוד נגד האמצעים המעשיים שאמריקה מבצעת". הוא הזהיר כי אם ארצות הברית, שפועלת ב"בריונות", תפרוש מההסכם, איראן תחשוף את פרטיו בפני העולם.

מנהיגה העליון של איראן אמר בנוסף כי טהראן נחושה להמשיך את תכנית הטילים שלה, למרות הלחצים המופעלים עליה להפסיק אותה מאירופה וארצות הברית. "עליהם להימנע מהתערבות בתכנית ההגנתית שלנו", אמר חמינאי. "הם (האירופאים) שואלים מדוע לאיראן יש טילים - מדוע לכם עצמכם יש טילים? מדוע יש לכם נשק גרעיני? איננו חושבים שהחבירה של האירופאים לבריונות האמריקנית מקובלת".

ב-13 באוקטובר הכריז בנאום מיוחד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי איראן הפרה כמה פעמים את הסכם הגרעין, והודיע על שורת צעדים שיינקטו נגד הרפובליקה האסלאמית. הנשיא האמריקני הודיע על צעדים חדשים שיינקטו נגדה, בהם צעדים נגד משמרות המהפכה. "הסכם הגרעין הוא אחד ההסכמים הגרועים ביותר שארצות הברית היתה מעורבת בהם", הכריז טראמפ.

נשיא ארצות הברית טען כי מאז נחתם ההסכם, איראן "רק הלכה והגבירה את תוקפנותה". טראמפ ביקש מהקונגרס לתקן את החוק הקיים ואיים כי אם הקונגרס לא יעשה זאת, יש בכוחו לבטל את ההסכם בעצמו: "המשטר האיראני נשאר התומך העיקרי בטרור, מאיים על העולם החולפי ומדכא את אזרחיו. תוך כמה שנים, כשהסנקציות יוסרו, איראן תוכל להשיג נשק גרעיני. כנשיא ארצות הברית, הדבר לא מקובל עליי".

ביום ראשון אמר בראיון לרשת סי-אן-אן שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון,  כי "אנחנו צריכים להתחיל להתמודד עם מערך רחב יותר של איום גרעיני מצד איראן". לדבריו, "אנחנו רוצים לקחת את הסכם הגרעין הקיים ולהתחיל בתהליך של תיקון המגרעות הקיימות בו". 

הפופולריים