ביקור נדיר של אסד ברוסיה: "קרובים לסיום המלחמה בטרור"

ביקור נדיר של אסד ברוסיה: "קרובים לסיום המלחמה בטרור"
הנשיא הסורי נועד עם פוטין בסוצ'י, בפעם הראשונה שבה עזב את מדינתו זה שנים: "מוכן לפתוח בדיאלוג עם מי שמעוניין בפתרון פוליטי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין ואסד בסוצ'י, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נועד אמש (שני) בסוצ'י עם מקבילו הסורי בשאר אסד – כך הודיע הבוקר (שלישי) ארמון הקרמלין. מדובר בביקור נדיר יחסית של הנשיא הסורי, שבשנים האחרונות לא עזב את המדינה על רקע מלחמת האזרחים בארצו.


אסד ופוטין מתחבקים בפגישתם בסוצ'י אמש

על פי הודעת הקרמלין, פוטין בירך את אסד על הניצחונות האחרונים שהשיג צבא סוריה, ואף אמר לו כי סוריה "קרובה לסיום המלחמה בטרור". מחר אמור להגיע לסוצ'י גם רמטכ"ל צבא איראן, כדי לדון עם הרוסים בהמשך הפעילות האיראנית בשטח סוריה.

מהעבר השני, דווח כי אסד הבהיר לנשיא רוסיה כי משטרו מעוניין ב"פתרון פוליטי לאחר הבסת הטרור", ויהיה מוכן לקיים דיאלוג עם כל גורם שיהיה מעוניין בכך גם כן. בנוסף, ביקש מפוטין את הסיוע של רוסיה במניעת התערבות חיצונית בסוריה לאחר המלחמה.

אתמול פרסם שגריר רוסיה בישראל, אלכסנדר שיין, הודעה שבה חזר על העמדה הרשמית של ארצו, שלפיה הנוכחות האיראנית בשטח סוריה היא לגיטימית. לדברי השגריר, הימצאותם של האיראנים במדינה היא "עניין של הסורים עצמם".

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי סוריה פנתה לרוסיה, וביקשה ממנה להפסיק את חופש הפעולה האווירי של ישראל במרחב הסורי. מאחורי הבקשה הסורית עומדת ככל הנראה גם איראן, והיא מכוונת לתקיפות השונות שיוחסו בתקופה האחרונה לחיל האוויר.

הרוסים מפעילים בסוריה מערכות הגנה אווירית מתקדמות במיוחד, ובפן הצבאי תהיה להם היכולת להשפיע על הפעילות הישראלית בשמי המדינה. למרות זאת, נכון להיום חופש הפעולה האווירי של ישראל עדיין נשמר באזור ולא הושפע לעת עתה מהבקשה הסורית.

הפופולריים