בסיס אווירי רוסי בסוריה
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: סוריה דרשה מרוסיה – הפסיקו את התקיפות הישראליות

המשטר בדמשק פנה למוסקבה וביקש ממנה להפסיק את פעילות חיל האוויר בשטחו. למרות זאת, חופש הפעולה הישראלי באזור נשמר
גילי כהן
15 בנובמבר 2017
20:49

משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד פנה לרוסיה וביקש ממנה להפסיק את חופש הפעולה האווירי של ישראל בשמי ארצו – כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. מאחורי הבקשה הסורית עומדת ככל הנראה גם איראן, והיא מכוונת לתקיפות השונות שיוחסו בתקופה האחרונה לחיל האוויר.

הרוסים מפעילים בסוריה מערכות הגנה אווירית מתקדמות במיוחד, ובפן הצבאי תהיה להם היכולת להשפיע על הפעילות הישראלית בשמי המדינה. למרות זאת, נכון להיום חופש הפעולה האווירי של ישראל עדיין נשמר באזור ולא הושפע לעת עתה מהבקשה הסורית.

בימים האחרונים הבהירו ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים ישראלים נוספים כי ישראל לא תאפשר בנייה של בסיסים צבאיים והתבססות איראנית בגבול עם סוריה. בינתיים, הממשל הרוסי עדיין איתן בעמדתו כי הנוכחות של הרפובליקה האיסלאמית בסוריה היא לגיטימית, כפי שהכריז אתמול שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.

בהצהרה שמסר אתמול, אמר לברוב גם כי רוסיה לא הבטיחה לערוב להוצאת הכוחות הנתמכים על ידי איראן מסוריה. בלשכתו של נתניהו מיהרו להגיב לדברים ומסרו: "ישראל הבהירה לידידינו במוסקבה את עמדתה, וראש הממשלה אף אמר זאת לנשיא פוטין. ישראל תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בכל מקרה ובכל מצב". 

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום דברים דומים בסיור שקיים בגבול הצפון עם קצינים בכירים בצה"ל, על רק הנוכחות האיראנית הגוברת בסוריה. ליברמן הצהיר כי "לא נאפשר התבססות שיעית והתבססות איראנית בסוריה, ולא נאפשר להפוך את כל סוריה למוצב קדמי כנגד מדינת ישראל. מי שלא הבין זאת, כדאי שיבין".

בתחילה החודש דווח בכלי תקשורת ערביים כי כי מטוסים של חיל האוויר תקפו מחסן נשק בפרבר של העיר חומס שבסוריה. ערוץ "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה, טען כי צבא סוריה הגיב בירי טילי נ"מ לעבר המטוסים, שביצעו בסך בין שתיים לארבע גיחות תקיפה. 

כשבועיים לפני כן, תקף חיל האוויר סוללת טילי קרקע-אוויר בתוך שטח סוריה, כ-50 ק"מ ממזרח לדמשק. לפי דובר צה"ל, תקיפת הסוללה, מסוג S-200, הגיעה בתגובה לירי שבוצע שעתיים לפני כן מהסוללה לעבר מטוסי חיל האוויר, שביצעו גיחת צילום שגרתית בשמי לבנון.

כחודש לפני כן הודיע צבא סוריה כי ישראל הפציצה מתקן צבאי בסמוך לעיר חמה, המזוהה כאתר לפיתוח נשק כימי. בהודעת הצבא הסורי נמסר כי לפחות שני חיילים נהרגו כתוצאה מהתקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון וכללה ירי של כמה טילים של חיל האוויר הישראלי. הצבא הסורי אף הזהיר כי לתקיפה יהיו "השלכות", וכי היא מערערת את יציבות האזור.