חוקר סעודי חולל סערה: "ירושלים קדושה גם ליהודים"

מסר מסעודיה: "ירושלים קדושה גם ליהודים"
ראש המכון הסעודי לחקר המזרח התיכון אמר כי הכרזתו של טראמפ על ירושלים יכולה דווקא לסייע לתהליך השלום, וקרא לעולם הערבי "להבין את דרישות הצד השני". ברשתות החברתיות זעמו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירושלים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סערה מתחוללת מאז אתמול (שבת) ברשתות החברתיות בעולם הערבי, בעקבות דבריו של עבדל חמיד חכים, ראש המכון הסעודי לחקר המזרח התיכון בג'דה. חכים אמר בראיון לערוץ "אל-חורה" האמריקני, כי "על המוסלמים להתנתק מהמורשת הקדומה, ולהכיר בכך שירושלים קדושה גם ליהודים".

חכים התייחס להחלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל והוסיף כי היא "תביא לתזוזה חיובית ב'מים העומדים' של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים". בנוסף, קרא לערבים "להבין את הדרישות של הצד השני" כדי שהמשא ומתן יצליח, והוסיף כי מדינת ישראל היא "תוצאה של הזכות ההיסטורית של היהודים באזור".

למרות אמירות אלה ודומות להן של מספר אנשי דת מוסלמים בתקופה האחרונה, ביום שאחרי הכרזת טראמפ על ירושלים כבירת ישראל, תקפו בחריפות כלי התקשורת בעולם הערבי את ההכרזה. ערוצי טלוויזיה ועיתונים במדינות השונות כינו את ההצהרה במילים קשות ויצאו נגדה. בעיתון עוכאז היוצא בסעודיה כתבו בכותרת הראשית בעברית: "אין שלום, ירושלים בירתה הנצחית של פלסטין".

בסוף השבוע שעבר התראיין ד"ר מרדכי קידר לערוץ אל-ג'זירה ותקף את טענותיו של השייח' והחוקר המוסלמי עבד א-רחמן סעיד קוקי נגד ישראל ובפרט את האמירה כי "ירושלים לא שייכת ליהודים". קידר השיב לו כי "בית אל-מקדס זו הצורה הערבית של בית המקדש היהודי. זוהי הוכחה מהשפה הערבית לכך שהמקום הזה היה בית המקדש היהודי".

ביום רביעי התראיין שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, לאתר החדשות הסעודי "אילאף" וקרא לכינון יחסים רשמיים בין ירושלים וריאד. כץ אמר כי על סלמאן מלך סעודיה להזמין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביקור בממלכה, ועל יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, להגיע לביקור בישראל. הוא הוסיף כי הוא רואה חשיבות במעורבות הסעודית בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

בנובמבר נפגשו בן סלמאן וראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בריאד. העיתון ניו-יורק טיימס דיווח כי הוצג לאבו מאזן מתווה מדיני שמתיישר עם הדרישות של ראש הממשלה נתניהו. לפי הדיווח, שהתבסס על בכירים פלסטינים, ערבים ואירופים, המתווה מדבר על כך שתוקם מדינה פלסטינית מוגבלת בריבונות בשטח לא רציף, רוב ההתנחלויות יישארו על כנן, זכות השיבה לפליטים ולצאצאים הפלסטינים לא תיכלל וירושלים לא תוכר כבירה הפלסטינית.

הפופולריים