ארדואן נגד טראמפ: "אתה לא יכול לקנות את טורקיה עם הדולרים שלך"

ארדואן לטראמפ: "לא תקנה את טורקיה עם דולרים"
נשיא טורקיה תקף את מקבילו האמריקני, לפני ההצבעה באו"ם על הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל: "העולם ילמד אתכם לקח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ-ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף היום (חמישי) את ארצות הברית לפני ההצבעה באו"ם על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל - שאותה יזמה מדינתו -  ואמר כי ארצות הברית לא יכולה להשפיע על ארצו באמצעים כספיים. ארדואן התייחס לדבריו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, אתמול, ולפיהם ארצות הברית תבטל סיוע כספי למדינות שיצביעו נגדה באו"ם.

"אדון טראמפ, אתה לא יכול לקנות עם הדולרים שלך את הדמוקרטיה של טורקיה", השתלח הנשיא הטורקי במקבילו האמריקני. ארדואן הוסיף כי הוא "מקווה ומצפה שארצות הברית לא תצליח להשיג את מטרתה באו"ם וכי העולם ילמד אותה לקח גדול".

אתמול אמר שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו, כי ארצות הברית בודדה עצמה כשהודיעה שהיא מכירה בירושלים כבירת ישראל ולכן היא נאלצת להשתמש בשפת האיומים. "שום מדינה המכבדת את עצמה לא תיכנע ללחצים האלה", אמר צ'בושולו.

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: אי-פי)

אמש אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן כי "המדינות האלה מקבלות מאיתנו מאות מיליונים ואף מיליארדי דולר, ולאחר מכן מצביעות נגדנו באו"ם. בכוונתנו לעקוב מקרוב אחר ההצבעה. מבחינתי שיצביעו נגדנו, זה יחסוך לנו המון כסף".

היום נודע לכאן חדשות כי בישראל התקבלו מסרים על כך שאיום טראמפ התקבל באנטגוניזם בקרב חלק מהמדינות, ביניהן גם מדינות אירופיות. בישראל עדיין מנסים להשפיע על אופן הצבעתן של מדינות היום בעצרת האו"ם, כך שאולי אלו לא יופיעו או יימנעו מהצבעה.

ממשרד החוץ נמסר כי המשרד "ממשיך במאמצים לשכנע מדינות רבות ככל האפשר שלא לתמוך בהחלטה, לרבות היעדרות מההצבעה. זה מאמץ חובק עולם, בכל היבשות. מאמץ מיוחד באירופה, בשאיפה למנוע קונסנזוס אירופי של תמיכה בהחלטה. בשל רגישות הדברים וכדי למנוע הפעלת לחץ מצד הגוש הערבי- מוסלמי, איננו מפרסמים מידע על מדינות טרם ההצבעה". אתמול אמר גורם ישראלי כי יתכן שהאיום של טראמפ ישפיע על ההצבעה, אך ההערכה היא כי יותר מ-120 מדינות יצביעו בעד ההצעה.

דבריו של הנשיא האמריקני מצטרפים לדברי שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, שצייצה בטוויטר: "באו"ם תמיד מבקשים מאתנו לעשות יותר ולתת יותר. אז כשאנו מקבלים החלטה, לפי רצון העם האמריקני, בנוגע לאיפה למקם את השגרירות שלנו, אנחנו לא מצפים מאלו שעזרנו להם - לתקוף אותנו. ביום חמישי תהיה הצבעה שמבקרת את הבחירה שלנו. ארצות הברית תרשום שמות".

הבוקר התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להצבעה באו"ם על ההכרה בירושלים כבירת ישראל ואמר כי מדובר בארגון צבוע ואנטי-ישראלי. "מדינת ישראל דוחה את ההצבעה הזו על הסף, עוד לפני שהתקבלה", אמר ראש הממשלה בטקס חנוכת בית החולים באשדוד.

"היום הוא יום חשוב מאוד בתוך ישראל וחשוב מאוד מחוץ לישראל", אמר נתניהו. "ירושלים היא בירת ישראל, בין אם האו"ם מכיר בכך ובין אם לא. זה לקח 70 שנה עד שארצות הברית הכירה בכך רשמית, וזה ייקח עוד שנים עד שהאו"ם יכיר בכך גם כן". לדבריו, העולם רואה בישראל גורם חיובי – אולם האו"ם נוהג בשלו. "היחס לישראל מצד מדינות רבות, בכל היבשות, משתנה מחוץ לכותלי האו"ם, וסופו לחלחל גם לתוך כותלי הבית באו"ם - בית השקרים".

הוא הוסיף כי אחרי העברת השגרירות האמריקנית, מדינות נוספות יעברו. "ירושלים היא בירתנו, נמשיך לבנות בה ושגרירויות של מדינות, בראשן ארצות הברית, יעברו לירושלים - זה יקרה. אני מבקש להודות לנשיא טראמפ ולשגרירה היילי על ההתייצבות האמיצה שלהם והבלתי מתפשרת עם ישראל ועם האמת. סופה של האמת לנצח".

גם איראן גינתה את האיום של הממשל האמריקני. שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, כתב בטוויטר כי "משטר טראמפ חושף את הבוז שלו לדמוקרטיה באמצעות האיומים נגד אלו שמעזים להתנגד לדרישות הביריוניות שלו באו"ם, בזמן שהוא מכנה את איראן דיקטטורה".

בתחילת החודש הכריז טראמפ בוושינגטון על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל. זו הכרה במציאות, משהו שמוכרחים לעשות", הצהיר טראמפ בהודעה שמסר בבית הלבן. "במשך 20 שנים נשיאים קודמים הבטיחו לעשות זאת אך לא קיימו. כעת, החלטתי שזה הזמן". בנוסף, טראמפ הודיע כי הוא הנחה את צוותי משרד החוץ האמריקני להתחיל בהליכים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים.


הפופולריים