אסד משפר עמדות: צבא סוריה מנסה להתקרב לגבול ישראל

משפר עמדות: אסד מנסה להתקרב לגבול עם ישראל
למרות שאזור הגולן הסורי נמצא בשטח שנכלל בהסכם הפסקת האש, צבא אסד משקיע מאמצים כדי להשתלט על מובלעת שבשליטת המורדים מאז 2012. עיתונאי סורי מסביר: "המטרה של אסד - להשתלט על רצועת הגבול עם ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות אסד בלחימה באזור הגולן הסורי
צילום:

חודש לפני שהמשטר הסורי והאופוזיציה במדינה מתכנסים בסוצ'י בחסות נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כדי לגבש חוקה ולתאם מועד לבחירות, נראה שאסד מנסה לשפר עמדות בדרום סוריה, בדגש על אזור החרמון הסורי. זאת חרף הפסקת האש שהוכרזה בדרום-מערב סוריה לפני כחמישה חודשים.

בימים האחרונים הצבא הסורי, יחד עם שותפיו ללחימה - חיזבאללה והמיליציות השיעיות, משקיעים מאמץ אינטנסיבי במיוחד בכיתור אזור בית ג'ן בפרבר הדרומי מערבי של דמשק, למרגלות החרמון הסורי. מדובר באזור שנמצא בשליטת המורדים וג'בהת א-נוסרה מאז 2012 , ומשקיף על הכפר הדרוזי חאדר - המעוז היחיד של משטר אסד בצפון הרמה לאורך רצועת הגבול עם ישראל. גורם בשורות המורדים בחרמון הסורי אמר בסוף השבוע לסוכנות הידיעות הגרמנית, כי כוחותיהם מצליחים לעמוד בפרץ, אך הפציר במורדים בדרום סוריה לסייע להם כדי שהאזור לא ייפול לידי המשטר.

סרטון של חיזבאללה על התקדמות נאמני אסד בגולן הסורי:

עיתונאי בדרום בסוריה ניסה אתמול בשיחה עם כאן חדשות להסביר את המשמעויות של הדברים: "אם כוחותיו של אסד שמובלים על ידי חיזבאללה ישתלטו על בית ג'ן, ייפתחו נתיבי ההברחה ללבנון. במקביל יפרצו קרבות חדשים בפרברי קוניטרה, כשהמטרה של אסד היא להשתלט על רצועת הגבול עם ישראל".

העיירה הסורית בית ג'ן נמצאת במובלעת מוארכת למרגלות החרמון הסורי, שכוללת שלוש עיירות שעדיין נמצאות בשליטת המורדים וג'בהת א-נוסרה. מלבד העיירה, כוללת המובלעת גם את מוראר אל-מיר ומזרעת בית ג'ן.

לדברי העיתונאי בדרום סוריה, המאמץ של המשטר להשתלט על אותה מובלעת נמשך כבר שלושה וחצי חודשים ולפי שעה לא צלח. עם זאת, הוא הודה כי המשטר הצליח לאחרונה לשפר עמדות ולהשתלט על מספר תלים שמשקיפים על אותו אזור. במזרעת בית ג'ן ובית ג'ן, מספר העיתונאי, נמצאים 2,500 אזרחים שנצורים באותו אזור כבר ארבע שנים.

אזורי הלחימה. בירוק: מובלעת המורדים למרגלות החרמון הסורי

בכלי התקשורת המזוהים עם המשטר הסורי מדווחים בימים האחרונים דווקא על התקדמות באותה חזית. ככל שהמשטר ימשיך להתקדם ויצליח להשתלט על רצועת הגבול עם ישראל, אשר רובה טרם בשליטתו נכון לעכשיו, תלך ותגבר הדילמה הישראלית כיצד להתייחס לסוגיה.

אזור דרום מערב סוריה נכלל באזורי "הפחתת המתיחות" או הפסקת האש שסוכמו בין רוסיה, טורקיה ואיראן בסבבי השיחות באסטנה שבקחזסטן. אולם אסד אשר מעודד מהישגיו בחודשים האחרונים ובייחוד מדחיקת דאעש מהזירה, עוד לא מוכן להגיד את המילה האחרונה בדרום סוריה. "המלחמה לא הסתיימה", אמר אסד אחרי פגישה בשבוע עבר עם משלחת רוסית, ולפי הדיווחים מהאזור, דבריו ניכרים גם בשטח.

הפופולריים