קיצור תולדות ההישגים של ארה"ב במלחמה בטרור

קיצור תולדות ההישגים של ארה"ב במלחמה בטרור
עשרות בכירים ואלפי פעילים בארגוני טרור חוסלו ב-21 השנים שחלפו מאז הכריזה האומה האמריקנית מלחמה על ארגוני הטרור • מצרי ששוהה באיראן: באל אקעידה מסמנים את יורש המנהיג שחוסל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
או-זוואהירי אל-קאעדה
צילום: צילום: אי-פי

החיסול הטרי של ראש ארגון אל קאעידה, איימן א-זווהירי, על ידי ארצות הברית - מצטרף לשורת התנקשויות בפעילי טרור בכירים. ב-21 השנים שחלפו מאז הכריזה האומה האמריקנית מלחמה על ארגוני הטרור, היא עצרה והתנקשה בחייהם של אלפי פעילים ועשרות בכירים בארגונים השונים.

בתוך שישה חודשים הצליחה ארצות הברית לחסל את המחליפים של מייסדי שניים מארגוני הטרור הגדולים בעולם; א-זוואהירי, מחליפו של אוסמה בין לאדן באל קאעידה, ואבו איבראהים אל קוראשי, מחליפו של אבו בכר אל בגדדי בדאעש.

פרט למייסד אל קאעידה בן לאדן ומייסד דאעש אל בגדדי, השמות הבולטים מחיסולי ארצות הברית הם חאליד שיח מוחמד, המתכנן הראשי של פיגועי 11 בספטמבר, שעצור מאז 2003, מספר 2 באל קאעידה עבדאללה אחמד עבדאללה, שמוכר גם בשם מוחמד אל-מסרי, שחוסל בטהרן לפני כשנתיים, וכמובן - בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה. שני האחרונים חוסלו לפי דיווחים זרים בסיוע ישראלי.

המחיר הכלכלי והאנושי של המלחמה בטרור: עלתה למשלם המיסים האמריקני כ-8 טריליון דולר. 900 אלף נהרגו, בהם מאות פעילי זכויות אדם

רשימת המבוקשים מתארכת מעת לעת, וברחבי העולם מסתובבים טרוריסטים בכירים שמבחינת ארצות הברית הם בני מוות, בהם המוחות שמאחורי חטיפות ופיצוצים של מטוסי נוסעים אמריקניים.

חשוב לזכור שלמלחמה הבלתי נגמרת בטרור יש גם מחיר כלכלי ואנושי גבוה. מחקר של אוניברסיטת בראון שפורסם בספטמבר האחרון העריך שהמלחמה בטרור, שנמשכת כבר יותר משני עשורים, עלתה למשלם המיסים האמריקני שמונה טריליון דולר – יותר מתקציב המדינה השנתי של ארצות הברית.

900 אלף בני אדם נהרגו, בהם מאות פעילים בארגוני זכויות אדם, עיתונאים וכמעט 400 אלף אזרחים. כמה היו משלמים בחייהם בלי הפעילות האמריקנית? לא נדע לעולם.

ועדיין, גם אחרי כל ההישגים ולמרות הנסיגה של ארצות הברית מאפגניסטן – לא נראה שהמלחמה בטרור תסתיים בשנים הקרובות ואמריקה, כמו מדינות אחרות, תמשיך לנקום באלה שרוצים ברעתה.

מצרי ששוהה באיראן: באל אקעידה מסמנים את יורש המנהיג שחוסל

אחרי החיסול של איימן א-זווהירי, באל קאעידה כבר מסמנים את היורש שלו - סייף אל-עדל, מצרי מדור המייסדים של ארגון הטרור, שהיה מקורב מאוד לאוסמה בן לאדן. אל-עדל, בשנות ה-60 לחייו, משתמש בכמה שמות בדויים והוא נמצא באיראן, תחת חסות השלטונות, כבר תקופה ארוכה. המעמד שלו התחזק בשנים האחרונות לעומת המעמד של א-זווהירי שנחלש.

האמריקנים הציבו על ראשו של אל-עדל פרס של עשרה מיליון דולר. הוא היה מעורב בפיגועים נגד יעדים אמריקניים, בראשם התקפות הטרור בשגרירויות ארצות הברית בקניה ובטנזניה בסוף שנות ה-90. גורם אמריקני בכיר אמר לרשת CNN כי מינויו הצפוי מציב את האיראנים בפני סוגיה דחופה – האם להמשיך לתת לו מקלט או לגרשו.

פרט לאל-עדל יש עוד מועמד שנזרק לחלל האוויר, חתנו של מנהיג אל-קאעידה המחוסל, עבד א-רחמן אל-מגרבי ממרוקו, שנשוי לבתו של א-זוואהירי. העובדה שבתוך כמה חודשים ארצות הברית חיסלה את שני המחליפים של מייסדי ארגון דאעש ואל-קאעידה, מעידה על החדירות הגוברת של הארגונים האלה אל מול ארגוני הביון המערביים.

הפופולריים