חקירת אסון התאומים: 2 מחבלים קיבלו סיוע מאזרחים סעודים שהתגוררו בארה"ב

חקירת אסון התאומים: סעודים סייעו למחבלים
ה-FBI חשף מסמך ראשון בנוגע לחקירת פיגועי 11 בספטמבר • אין במסמך ראיות כלשהן למעורבות של גורמים רשמיים בממשלת סעודיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסון התאומים 11 בספטמבר 2001
צילום: אי-פי

חקירת אסון התאומים: במסגרת היתר לפרסום מסמכים מתוך חקירת ה-FBI בנוגע למעורבות לכאורה של ממשלת סעודיה בפיגועי 11 בספטמבר, שוחרר לפנות בוקר (ראשון) המסמך הראשון בעניין זה. המסמך מתאר סיוע לוגיסטי שקיבלו שניים מחוטפי המטוסים מאזרחים סעודים אחרים שהתגוררו בארצות הברית, אך אין במסמך ראיות כלשהן למעורבות של גורמים רשמיים של ממשלת סעודיה בסיוע או קשר לחוטפים.

לפני תשעה ימים חתם ביידן על צו נשיאותי שמורה ל-FBI לפרסם מסמכים מהחקירה שהיו עד כה חסויים. המסמכים המדוברים נוגעים לחקירת קשר לכאורה בין גורמים בממשלת סעודיה לבין שניים מהמפגעים. המסמכים ישוחררו באופן מדורג במשך כמה שבועות. ההחלטה של ביידן התקבלה על רקע לחץ ציבורי לשחרור המידע מצד משפחות ההרוגים שמנהלות תביעה משפטית נגד ממשלת סעודיה בעניין זה.

אתמול ארצות הברית ציינה 20 שנה לפיגועי הטרור של 11 בספטמבר. המתקפה שגבתה את חייהם של כ-3,000 אמריקנים במגדלי התאומים בניו-יורק. 19 מחבלים שהשתייכו ל"אל-קאעידה" חטפו ארבעה מטוסי נוסעים. החוטפים הטיסו שניים מהמטוסים, וריסקו אותם בכוונה לעבר מגדלי התאומים שבמרכז הסחר העולמי שבעיר ניו יורק. את המטוס השלישי ריסקו החוטפים אל תוך בניין הפנטגון. כוונת הטרוריסטים הייתה לרסק את המטוס הרביעי אל תוך הבית הלבן או בניין הקפיטול בוושינגטון, אך המטוס התרסק לבסוף בשדה פתוח ליד שנקסוויל, פנסילבניה, לאחר מאבק בין נוסעי המטוס לחוטפים.

הפיגועים גרמו לפתיחת המלחמה בטרור ופלישה לאפגניסטן במטרה להפיל את שלטון הטליבאן. לאחר שנים של מצוד אותר מנהיג הארגון, אוסמה בן לאדן וחוסל במאי 2011.

הפופולריים