ביידן על הפיגוע בקאבול: "נגרום לכם לשלם"

ביידן על הפיגוע בקאבול: "נגרום לכם לשלם"
נשיא ארה"ב הזהיר את בכירי דאעש: "ננקוט כל מה שדרוש כדי לתפוס אותם" • לפחות 80 הרוגים בפיגוע בבירה האפגנית היום, 13 מהם אמריקנים. דאעש קיבל אחריות על הפיגוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דד
צילום: -

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר הלילה (שישי) בנאום בבית הלבן בנוגע למצב באפגניסטאן כי דאעש אחראי על המתקפה בקאבול וארה"ב: "תגרום להם לשלם". ביידן הביע צערו על ההרוגים בפיגוע הקטלני בקאבול שגבה את חייהם של 80 איש לפחות, מתוכם 13 מהכוחות האמריקנים, וערך דקת דומייה לזכרם במסיבת העיתונאים. ארגון הטרור דאע"ש לקח אחריות על הפיגוע המשולב, שכלל מחבל מתאבד וירי באזרחים. 140 נפצעו בפיגוע. 

"אנחנו שבורי לב וזועמים. אלה אמריקנים שנתנו את חייהם, הם היו גיבורים שעסקו במשימה של הצלת חיי אחרים", אמר הנשיא האמריקני. בנוגע לפיגוע, עליו קיבל דאעש אחריות, אמר כי במשך שבועות דאעש מתכנן התקפות נגד הצבא האמריקני באפגניסטאן והזהיר את מי שאחראי על הפיגוע: "אלה שביצעו את המתקפה הזאת, וכל מי שרוצה לפגוע באמריקה, צריכים לדעת: אנחנו לא נשכח, לא נסלח, אנחנו נרדוף אתכם ונגרום לכם לשלם".

ביידן בנאומו הלילה בבית הלבן. צילום: רויטרס

ביידן שיתף מחוויתיו האישיות במהלך הנאום: "אנחנו יודעים קצת מה המשפחות של הגיבורים האמיצים האלה חשות היום, אתה מרגיש כאילו אתה נשאב לחור שחור ואין דרך החוצה. הלב שלי יוצא אליכם". הנשיא הביע הזדהות גם עם האזרחים האפגנים שנהרגו בפיגוע: "הלב שלנו יוצא אל המשפחות האפגניות שאיבדו את אהוביהם, חלקם ילדים קטנים, במתקפה האכזרית הזו".

על התגובה לפיגוע אמר ביידן: "הוריתי למפקדי הצבא לפתח תוכניות אופרטיביות לפגוע במשאבים, במתקנים ובהנהגה של דאעש". בהמשך אמר: "אנו נגיב בכוח ודיוק בזמן שלנו, במקום ובאופן שנבחר". ביידן נאלץ להתמודד לא פעם עם שאלות קשות במסיבת העיתונאים וכשנשאל האם עשה טעות כשסמך על הטליבאן לאבטח את שדה התעופה בבירה האפגנית אמר שהוא סבור שזו הייתה החלטה נכונה: "אף אחד לא סומך עליהם, אנו סומכים על האינטרס שלהם שנעזוב בזמן שאמרנו ושנוציא משם כמה שיותר אנשים". 

ביידן יחיה גם בלי פגישה עם בנט: הכאוס באפגניסטאן עלול לחרוץ את גורל כהונתו | שמואל רוזנר, פרשנות

על המשך מבצע הפינוי אמר הנשיא: "הטרוריסטים של דאעש לא ינצחו, אנו נחלץ את האמריקנים שם, נוציא את בעלי הברית שלנו משם והמשימה תמשיך. אמריקה לא תהיה מאוימת". בסיום הנאום נותר ביידן בעמדתו כי ארה"ב צריכה להמשיך במשימת היציאה מאפגניסטאן: "מעולם לא הייתי בדעה שאנו צריכים להקריב חיי אמריקנים כדי להקים ממשלה דמוקרטית באפגניסטאן, מדינה שמעולם לא הייתה מאוחדת. יש לנו איומים אחרים ממדינות אחרות, הרבה יותר קרובות לארצות הברית. הגיע הזמן לסיים מלחמה בת 20 שנה".

בהודעה שפרסם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין נכתב כי ארצות הברית תמשיך בנסיגה מאפגניסטאן. אוסטין מסר את תנחומיו לקרובי ההרוגים והוסיף כי יתמוך בהם בשעתם הקשה. ארגון הטרור דאעש לקח אחריות לפיגוע. בהודעה שפרסם נחשפה תמונתו של מבצע הפיגוע ששמו - עבד א-רחמן א-לוע'רי. משרד ההגנה הטורקי דיווח על נפגעים גם בקרב הכוחות הטורקיים.

ראש הממשלה נפתלי בנט, שפגישתו עם ביידן נדחתה בעקבות האירועים באפגניסטאן, אמר בעקבות הפיגוע: "בשם אזרחי ישראל, אני מבקש להביע את צערנו העמוק על מותם של אמריקאים בקאבול. ישראל עומדת לצד ארצות הברית בזמנים קשים אלו, כפי שארה"ב תמיד עמדה לצידנו". 

הפופולריים