ראשי הטליבאן: "לא צריך לדאוג מהנורמות שלנו"

ראשי הטליבאן: "לא צריך לדאוג מהנורמות שלנו"
דובר הארגון בתדרוך: "לא תהיה שום אפלייה נגד נשים" • פייסבוק הודיעה שלא תאפשר לארגון הטרור להפיץ תכנים בשירותיה - כולל ווטסאפ ואינסטגרם • טליבאן קרא לעובדי הממשל הקודם - חזרו לעבודה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טליבאן טאליבאן טאליבן, אפגניסטן אפגניסטאן אפגאניסטן
צילום: צילום: אי-פי

ראשי ארגון הטליבאן קיימו היום (שלישי) תדרוך ראשון לתקשורת מאז כיבוש אפגניסטאן. דובר הארגון אמר כי "לא נרצה לראות כאוס, או חוסר נעימות בקאבול. אף אחד לא צריך להיות מודאג לגבי הנורמות והנהלים שלנו". הוא הוסיף כי האזורים בהם ישנן שגרירויות יהיו מאובטחים לחלוטין.

הדובר הוסיף כי "לאפגנים יש את הזכות לחופש ולשחרור של המדינה מכיבוש, והשגנו אותה. אנחנו לא רוצים לחזור שוב למצב של מלחמה ולא מעוניינים באויבים מבפנים ולא מבחוץ". לדבריו, "אם יש דאגות מהקהילה הבינלאומית – לא תהיה אפליה נגד נשים במסגרת הכללים שלנו. הנשים הן מוסלמיות, והן צריכות לשמוח לחיות במסגרת השריעה". 

פייסבוק הודיעה היום שהיא מחשיבה את טליבאן כ"ארגון טרור", ולפיכך תאסור הצגת תכנים שלו בפלטפורמות שלה. בחברה טענו שהם מעסיקים קבוצת מומחים אפגנים כדי לנטר אחר חומרי הארגון בכל הפלטפורמות, כולל ווטסאפ ואינסטגרם, ולהסירו. בשונה מפייסבוק, טוויטר ויוטיוב ממשיכות לפרסם תכנים הקשורים לטליבאן, דבר שגרר ביקורת ציבורית נגד החברות הללו.

"אנחנו מסירים חשבונות שמוחזקים על ידי או בשם טליבאן ומקדמים תמיכה, שבחים או ייצוג של הארגון", אמר דובר מטעם פייסבוק לרשת BBC. "ייחדנו צוות של מומחים אפגניים, שדוברים את השפות דארי ופשטו כשפת אם ויש להם היכרות עם ההקשרים המקומיים, כדי שיעזרו לנו לזהות ולהתריע על נושאים שעולים בפלטפורמות".

בתוך כך, הבוקר הודיעה ממשלת טליבאן שהיא מעניקה חנינה כללית לכל עובדי הממשל הקודם באפגניסטאן. בהודעה מטעם הארגון, נקראו עובדי הציבור במדינה לחזור ולמלא את תפקידיהם במסגרת הממשלה החדשה. שגריר רוסיה באפגניסטאן צפוי להיפגש היום עם הנהגת טליבאן.

סוכנות הידיעות הצרפתית פרסמה הלילה תיעוד של ניסיון טורקי לבנות חומה בגבול עם איראן, כדי למנוע הגעת זרם פליטים אליה, בעיקר מאפגניסטאן. לפי שעה, ישנן עבודות על מקטע של חמישה קילומטרים, אבל התכנון בטורקיה הוא לבנות את החומה לאורך כל גבולה עם איראן.

נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שהורה על המבצע הצבאי להפלת שלטון טליבאן באפגניסטאן בעקבות מתקפת הטרור ב- 11 בספטמבר, אמר שרעייתו לורה והוא עוקבים בעצב רב אחר ההתפתחויות הטראגיות. "לבנו עם בני העם האפגני שסבלו כה רבות, וגם עם עמנו ועמי המדינות החברות בברית נאט"ו שהקריבו כה רבות", נאמר בהודעה שפרסמו בני הזוג בוש.

אמש שב הנשיא ביידן והצדיק את החלטתו לסיים את הנוכחות הצבאית האמריקנית באפגניסטאן. בנאום לאומה מהבית הלבן הדגיש ביידן כי חיילים אמריקנים אינם יכולים ואינם צריכים להילחם ולמות במלחמה שהחיילים האפגנים עצמם אינם מוכנים להילחם בה. "לאחר עשרים שנה למדתי בדרך הקשה שלעולם אין זמן טוב להסיג את הכוחות", אמר הנשיא האמריקני.

הפופולריים