טליבאן הודיע: ארמון הנשיאות בקאבול בידינו

טליבאן הודיע: ארמון הנשיאות בקאבול בידינו
שגרירות ארה"ב באפגניסטאן פונתה וצפויה להיסגר • לפי דיווחים: הנשיא ויתר על השלטון - ועזב את המדינה • עיתונאי אפגני לכאן חדשות: "בגלל הקרבות החשמל נותק, טליבאן מקיף את העיר. אני חושש שזה היום האחרון בחיי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חייל אפגני בעיר קאבול, 15.08
צילום: צילום: רויטרס

נפילת אפגניסטאן: שעות לאחר שלוחמי טליבאן נכנסו לארמון הנשיאות, ארגון הטרור הודיע: "הארמון בקאבול בידינו". בממשלת אפגניסטן לא אישרו את ההכרזה עדיין. בד בבד, שגרירות ארצות הברית באפגניסטאן פונתה לחלוטין, וצפויה להיסגר. בהודעה שפורסמה על ידי השגרירות, אזרחים אמריקנים שעוד נמצאים במדינה התבקשו: "למצוא מקום מחסה ולא להגיע לשגרירות או לשדה התעופה".

נשיא צרפת עמנואל מקרון הורה להעביר את השגרירות הצרפתית לנמל התעופה בקאבול - שם ימשיכו אנשי הצוות לפנות את אזרחי צרפת שעוד נמצאים במדינה. על פי דיווחים מקומיים, הנשיא ויתר על השלטון ועזב את המדינה.

אמריקה ידעה שהיא מפקירה את אפגניסטן - אבל זה עשוי להשתלם לה | יואב זהבי

הידאייטולה נורזאי, עיתונאי אפגני שנמצא בקאבול, סיפר בריאיון למואב ורדי בתוכנית העולם היום בכאן 11: "בגלל הקרבות החשמל נותק, טליבאן מקיף את העיר. רוב תושבי קאבול בורחים ממלחמה, אני חושש שזה אולי יהיה היום האחרון בחיי". העיתונאי טען שאפגניסטאן לא תצליח להגיע לשקט אם טליבאן יתפוס את השלטון. "הם לא השתנו בכלל בעשור האחרון", הוא טען. אם האמריקנים ינטשו את אפגניסטאן, היא תחזור לעשור האפל שהארגון שלט בה".  

דובר ארגון הטרור קרא לכל האזרחים האפגנים להישאר במדינה ואמר: "אנחנו לא מתכוונים לנקום באף אחד, כל אלה ששירתו בממשלה ובצבא יקבלו חנינה". לפי גורם טליבאן בדוחא, המולה עבדול גאני בראדר, מייסד-שותף בארגון, מתכונן להגיע למדינה.

"יש כאוס מוחלט. אנשים מפחדים, והחנויות בעיר סגורות"

תושב קאבול סיפר לערן סיקורל בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב על חרדה בקרב התושבים אבל גם הביע קצת תקווה שהכניעה בעיר תיעשה ללא שפיכות דמים. "הסיטואציה היא כאוס מוחלט", הוא תיאר. "אנשים מפחדים, והחנויות בעיר סגורות. כל המשרדים סגורים מאז שעות הצהריים". 


הנסיגה האמריקנית מהבירה קאבול נמשכת. גורם אמריקני אמר לרשת NBC כי השגרירות בעיר תיסגר ברגע שיפונו כל עובדיה. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי העובדים מועברים לנמל התעופה "כדי להבטיח את שלומם". "השגנו את מטרותינו", הוסיף בלינקן ואמר כי "אם כוחות אמריקנים היו נשארים הם היו ממשיכים לאבד קורבנות".

לפי דובר טליבאן הם בשיח עם הממשלה האפגנית "לכניעה שלווה" של קאבול. שר הפנים האפגני אמר כי "לא תהיה לחימה בעיר הבירה והעברת הסמכויות תתקיים בצורה שלווה". קודם לכן, השתלט הארגון על כל מעברי הגבול היבשתיים של המדינה, כך לפי סוכנות הידיעות AP. נמל התעופה של קאבול הפך למקום היחידי ממנו עוד אפשר לצאת מהמדינה. רשת סקיי הבריטית דיווחה על יריות שנשמעו בבירה. לדברי משרד הפנים הפקיסטני, מעבר הגבול בתורחאם נסגר בשל היות הצד האפגני בשליטת טליבאן.

מכשירים רבים למשיכת מזומנים בקאבול אינם פועלים. מאות רבות של אזרחים נאספו לפני סניפי בנק פרטיים בניסיון למשוך את כספי החסכונות שלהם. הבוקר נמסר שהטאליבן השתלט על העיר ג'אלאלבד שבמזרח המדינה בלי קרב. "המושל נכנע, זו הדרך היחידה להציל חיי אזרחים", מסר גורם אפגני לרויטרס.

פקיד מערבי הסביר כי כיבוש ג'לאלאבד מבטיח לטאליבן שליטה על הדרכים המחברים בין אפגניסטן לשכנתה פקיסטן. 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אישר את שליחתם של כ-5,000 חיילים אמריקנים כדי לסייע בפינויים של האזרחים הזרים ואת אנשי צוות השגרירות האמריקנית מהבירה ובהסגת הכוחות מהמדינה. ארגון הטרור שולט ב-24 מתוך 34 המחוזות במדינה. אמש השלים טליבאן את כיבושה של העיר הרביעית בגודלה באפגניסטאן, מזאר א-שריף.

הפופולריים