שר ההגנה הבריטי: מודאג שאל קאעידה ישוב לאפגניסטן

שר ההגנה הבריטי: מודאג מחזרת אל קאעידה
וואלס ל-BBC: אם אפגניסטן תארח בתחומה את הארגון ייתכן ובריטניה תשוב לשם • בטאליבן אומרים שהעיר השנייה בגודלה באפגניסטן נמצאת בשליטתם • מתוך 34 מבירות מחוזות במדינה, 18 בשליטת טליבאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אפגניסטן טאליבן
צילום: AP

שר ההגנה הבריטי בן וואלאס התייחס היום (שישי) בראיונות בתקשורת המקומית להוצאת הכוחות מאפגניסטן והביעה דאגה מכך. בריאיון ל"סקיי ניוז" אמר וואלאס כי הוא מודאג שאל קאעידה ישובו למדינה. הוא הוסיף כי בריטניה נמצאת במצב בעייתי ועצם הנסיגה הסבה לה בעיות רבות. בתוך כך, גורם אפגני רשמי מסר שטליבאן שולט כרגע ב-18 מתוך 34 בירות מחוזות במדינה. 

בריאיון נוסף שהעניק לרשת בי. בי. סי. אמר וואלאס כי אפגניסטן נעה לעבר מלחמת אזרחים, ועל המערב להבין שטאליבן אינה ישות אחידה, אלא כותרת לאינטרסים רבים וסותרים. הוא הזהיר שאם אפגניסטן תחל לארח בתחומה את אל קאעידה, ייתכן ובריטניה תשוב לשם.  

בטאליבן אומרים שהעיר השנייה בגודלה באפגניסטן, קנדהאר, נמצאת תחת שליטתם, ועיר נוספת בדרום המדינה בשם לשכאר גה. שרי החוץ וההגנה של ארצות הברית שוחחו הלילה עם נשיא אפגניסטן גאני ודנו עמו בהתדרדרות מצב הביטחון במדינה, והשתלטות הטאליבן על אזורים נרחבים. נוסף לארצות הברית ובריטניה, קנדה תשלח לאפגניסטן כוחות מיוחדים כדי לפנות את הנציגות שם, בטרם תיסגר. 

אתמול נפלה העיר הראט, השלישית בגודלה באפגניסטן בידי הטליבאן לאחר קרבות קשים מול הצבא המקומי. על רקע נסיגת הצבא האמריקני, ארגון הטרור שולט כעת ביותר משני שליש מהמדינה. בתוך כך, שלל אתמול הארגון אפשרות כי יחלוק בשלטון יחד עם הממשלה הנוכחית. האמריקנים מעריכים שהארגון ישתלט על קאבול בתוך חודש ימים, ויכבוש אותה לגמרי בתוך שלושה חודשים. 

הפופולריים