תחקיר: תוכנה ישראלית סייעה למדינות לעקוב אחרי עיתונאים ופעילים

"NSO הישראלית עזרה למדינות לרגל אחר עיתונאים"
17 כלי תקשורת חשפו יחד כיצד מדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של "NSO" הישראלית כדי לעקוב אחרי אנשים שונים. ב-NSO טענו: התוכנה אמורה לשמש נגד פושעים ופעילי טרור בלבד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טלפון אנונימי
צילום: צילום אילוסטרציה: pixabay

תחקיר נרחב של 17 כלי תקשורת ברחבי העולם חשף היום (ראשון) שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של חברת "NSO" הישראלית כדי לעקוב אחר פעילים זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין. "פגאסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. 

התחקיר החל בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן. 

ב-"NSO" הגיבו לטענות ומסרו: "מדובר בדוח שיקרי שמבוסס על הנחות יסוד שגויות, במסגרת קמפיין מאורגן ומתוזמר היטב על ידי בעלי עניין ידועים. החברה שוקלת את צעדיה המשפטיים למול הטענות ההזויות שמוצגות. יודגש כי מוצרי החברה נמכרים אך ורק לגופי מודיעין ואכיפת חוק, כחלק מהמלחמה בטרור ובפשיעה חמורה ברחבי העולם". 

התחקיר מסבך עוד יותר את החברה הישראלית, שמתמודדת מול תביעת ענק של "וואטסאפ". במאי 2019 כלי תקשורת דיווחו ש-"NSO" ניצלה פרצת אבטחה בוואטסאפ כדי להתקין את פגאסוס על כמה מכשירים ולעקוב אחריהם. בוואטסאפ לא אמרו אז מי עומד מאחורי תוכנת הריגול, והסתפקו באמירה כי "מדובר בחברה פרטית שידוע שעובדת עם ממשלות".

הפופולריים