דיווח: פוטין הורה לפעול למען בחירת טראמפ "הלא יציב"

דיווח: פוטין הורה לפעול למען בחירת טראמפ
בבריטניה פורסמו מסמכים המוכיחים לכאורה התערבות של הקרמלין בבחירות בארה"ב ב-2016
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ ופוטין בפגישה ביניהם, 2017
צילום: צילום: אי-פי

האם נמצא האקדח המעשן המוכיח כי רוסיה סייעה באופן פעיל לבחירתו של דונלד טראמפ בבחירות 2016 בארצות הברית? על פי הפרסום בגרדיאן הבריטי היום (חמישי), התשובה היא חיובית. העיתון טוען כי הגיעו לידיו מסמכים סודיים מהקרמלין המוכיחים מעורבות ישירה של ולדימיר פוטין בהליך הבחירה של טראמפ.

על פי המסמכים, בשנת 2016 נערך כינוס של מועצת הביטחון של רוסיה בהשתתפותו של פוטין. במהלך הדיון הורה נשיא רוסיה לשירותי הביון של ארצו לבצע מבצע סודי ולגרום כך ש"טראמפ הבלתי יציב ייבחר" לנשיאות בוושינגטון. בישיבה הוצגה הערכה פסיכיאטרית בה נקבע כי טראמפ הוא אדם "אימפולסיבי, בלתי יציב הסובל מתסביכי רדיפה".

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הכחיש היום את הדברים וציין כי רוסיה מעולם לא התערבה בעניינים פנימיים של מדינות זרות. התיאור "אימפולסיבי" נשמע מוכר, שכן לפני פגישתו עם ג'ו ביידן בוועידת ז'נבה, אמר פוטין כי הוא מקווה ש "נשיא ארה"ב הנוכחי לא יפעל באימפוליסיביות". 

בחודש אפריל, הכריז הבית הלבן על הטלת סנקציות על רוסיה, בגין מתקפת הסייבר שיוחסה לסוכנות הריגול הרוסית, שבה נפגעו רשתות מחשבים של הממשל הפרדלי בחודש דצמבר 2020, ההתערבות במערכת הבחירות בארצות הברית וכן בגין פגיעה במתנגדי משטר פוטין.

העיצומים היו פעולת תגמול ראשונה נגד הקרמלין בגין הפריצות בשנה שעברה, שאפשרה למוסקווה גישה לרשתות של לפחות תשע סוכנויות אמריקניות. הצעדים נועדו להעביר מסר ברור לרוסיה ולהרתיע ממעשים דומים בעתיד. בסמוך לכך, נשיא ארצות הברית ביידן הבהיר למקבילו הרוסי פוטין כי ארצות הברית תפעל בתקיפות להגנה על האינטרסים הלאומיים שלה בנוגע לפריצות מצדה ולהתערבותה בבחירות.

הפופולריים