קריסת הבניין במיאמי: ישראל תוציא משלחת סיוע של פיקוד העורף

הקריסה במיאמי: ישראל תוציא משלחת סיוע
ניו יורק טיימס ציטט דוח של מהנדס על הבניין משנת 2018, שהזהיר מפני "נזק משמעותי" • בנט למושל פלורידה: הנחיתי את כלל הגורמים בממשלת ישראל לסייע בכל דרך שתידרש" • מושל מדינת פלורידה לכאן חדשות: "נקבל בברכה עזרה ישראלית בהתמודדות עם מלאכת החילוץ" • מניין ההרוגים באסון הלילה הלילה לחמישה בני אדם, 156 עדיין מוגדרים נעדרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות חילוץ בבניין שקרס במיאמי 25.06.21
צילום: צילום: אי-פי

קריסת הבניין במיאמי: במשרד הביטחון ובמשרד החוץ אישרו הערב (שבת) הוצאת משלחת של פיקוד העורף לפלורידה, שתסייע במאמצי החילוץ והטיפול באוכלוסייה במיאמי. ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ שוחחו הלילה עם מושל פלורידה רון דה-סנטיס והביעו תנחומים על האסון. ראש הממשלה אמר כי הנחה את כל הגורמים בישראל לסייע לרשויות האמריקניות ככל שיידרש.

בתוך כך, הלילה עלה לחמישה מספר ההרוגים באסון. כוחות החילוץ הוציאו גופה נוספת מהריסות הבניין בסרפסייד, עיירה הסמוכה למיאמי. 156 בני אדם עדיין נעדרים, בהם לפחות 30 מחברי הקהילה היהודית.

מושל מדינת פלורידה, רון דה-סנטיס, אמר היום לכאן חדשות כי יקבל בברכה עזרה ישראלית בהתמודדות עם מלאכת החילוץ. בתשובה לשאלה במהלך סיור בבית כנסת סמוך למקום הקריסה, אמר המושל דה סנטיס כי התכוון לדבר עם ראש הממשלה בנט אבל לא הספיק לעשות זאת לפני כניסת השבת. ״אנו מברכים כמובן על כל סיוע. למרבה המזל, למחוז הזה יש הרבה משאבים, כולם מושיטים את כל העזרה, אבל אני אומר לך - עד כמה שהאנשים שלנו טובים, למדתי שבכל פעם שיש חדשנות ישראלית שנכנסת, תהיה זו שטות שלא לקחת את זה״.

המושל הוסיף כי יברך על כל עזרה, אולם לא התחייב מפורשות לקבל משלחת סיוע ישראלית. דה סנטיס אמר עוד כי תושבי פלורידה מאוחדים בתמיכתם בקהילה היהודית המקומית. ״לא ננוח עד שכל פיסה מהשברים תוסר. אם יש איזשהו סיכוי שנוכל להציל חיים, אז נעשה את זה״, אמר המושל.

הערב המריא שר התפוצות נחמן שי למיאמי ויגיע למקום האירוע כנציג הממשלה. שי יגיע ללוות את הקהילה המקומית וראשיה, ויציג לראש הממשלה נפתלי בנט את אפשרויות הסיוע לקהילה היהודית בכלל, ובזירת האסון בפרט. בד בבד, רשות החירום של פלורידה עדכנה כי אנשי כוחות חירום פדרליים הגיעו גם כן לזירה מכל רחבי ארצות הברית.

שי אמר לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב כי מדובר באחד האסונות הגדולים בשנים האחרונות בארצות הברית. "אנחנו משתדלים לחבר את ישראל לתפוצות ואת התפוצות אלינו. הם מצפים שנתייחס אליהם ברגעים הקשים שלהם. קיבלתי כבר גל פניות מארגונים ישראליים שנפעל. ארצות הברית לא זקוקה בהכרח לעזרה מישראל, אבל אם הקהילה תזדקק לטיפול פוסט טראומטי, בזה יש לנו ניסיון ייחודי ונוכל לעזור".

הניו-יורק טיימס דיווח הבוקר ששלוש שנים לפני התמוטטות הבניין במיאמי, מהנדס שייעץ למנהלי הבניין מצא ראיות ל"נזק משמעותי למבנה" וסדקים ובעיות בעמודים, בקירות ובחנייה של הבניין בן 13 הקומות. הדוח של המהנדס עזר לעצב תוכנית של מיליוני דולרים לשיפוץ הפרויקט, תכנית שהייתה אמורה לצאת לדרך בקרוב.

המהנדס כתב שיש חשש לנזק משמעותי ללוח הבטון שנמצא מתחת לבריכה בבניין, וקיימת סכנה לפיצוץ ולהתפוררות של העמודים וקירות החנייה מתחת לבניין. אפשר היה להסיק שהנזק נגרם לבטון ולמוטות מחשיפה ממושכת לאוויר ולמלח הים של פלורידה. היועץ פרנק מורביטו כתב: "על אף שחלק מהנזק הזה הוא קל, יש לתקן את הידרדרות הבטון". לא ניתנה בדוח אינדיקציה שהמבנה בסכנת קריסה, אבל צוין שתיקונים נדרשים כדי לשמור על שלמות המבנה. ראש העיר דניאלה לווין-קאווה טענה כי העיירה לא הכירה את דוח המהנדס מ-2018: "לא ידענו דבר על הדוח הזה", אמרה לעיתונאים בתדרוך שנערך באתר האסון.

צוותי החילוץ ממשיכים במאמצים לאיתור לכודים, כיממה וחצי לאחר האסון. עד כה נקבע מותם של ארבעה אנשים, וישנם 159 דיירים שלא נוצר איתם קשר והם מוגדרים נעדרים – 30 מהם חברי הקהילה היהודית. אתמול פורסם במהדורת השבוע בכאן 11 שארצות הברית טרם נענתה להצעה הישראלית לשלוח את יחידת החילוץ שלה למוקד האסון.

בישראל מתמקדים בינתיים בסיוע למשפחות הנעדרים מהקהילה היהודית, שרבים מהם מכונסים במרכז ליד זירת האסון ומתפללים לנס. בשעה הראשונה לאחר קריסת בניין חולצו כמה אנשים, אבל מאז לא יצא מהאזור סימן חיים נוסף. הקונסול הכללי של ישראל במיאמי מאור אלבז סטרינסקי אמר לנתן גוטמן, שליח כאן חדשות לזירת האסון במיאמי: "ככל שעוברות השעות ברור לכולנו שלא יהיו חדשות טובות. המספרים רק עולים ומאמצי החילוץ לא מתקדמים בקצב משביע רצון מבחינת המשפחות". 

הבניין שקרס הוא בן 12 קומות ובו 130 דירות. מהריסותיו חולצו עד כה 37 בני אדם, 11 מהם נזדקקו לטיפול רפואי. מכיוון שמדובר בבניין שמשמש לדירות נופש עבור מי שלא בהכרח מתגורר במיאמי לכל אורך ימות השנה, יש תקווה שלא כל 159 מנותקי הקשר אכן קבורים תחת ההריסות, וחלקם אולי נמצאים במקום אחר במדינה. 

הפופולריים