דיווח: ספינה של חיל הים האיראני עלתה באש במפרץ הפרסי וטבעה

דיווח באיראן: הספינה הגדולה בצי נשרפה וטבעה
אף אחד מאנשי הצוות של הספינה, הגדולה ביותר בצי האיראני, לא נפגע • טרם ידועה סיבה הדליקה, אך לפי הדיווחים בטלוויזיה הממלכתית היא החלה בחדר המנועים • מדובר בספינה ששימשה גם כעמדת נחיתה למסוקים איראניים בים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 השריפה בספינה האיראנית 02.06
צילום:

כלי תקשורת באיראן דיווחו הלילה (רביעי) כי ספינת אימונים של חיל הים האיראני, הגדולה ביותר בצי, עלתה באש וטבעה במפרץ עומאן. בטלוויזיה הממלכתית של איראן דווח כי הספינה דלקה במשך יותר מ-20 שעות. עם זאת, אף אחד מאנשי הצוות שלה לא נפגע. עדיין לא ברורה סיבת הדליקה, אך ידוע שהיא החלה בחדר המנועים. 

מדובר בספינה שנבנתה בבריטניה והושקה בשנת 1977. היא נכנסה לצי הימי של איראן בשנת 1984, אחרי משא ומתן ארוך בעקבות המהפכה האסלאמית באיראן של 1979. הספינה מסוגלת לשאת מטען כבד ושימשה גם כעמדת נחיתה למסוקים איראניים בים. על פי הדיווחים ברשתות האיראניות - השריפה החלה בשעה 02:25, כשכוחות כיבוי ניסו להשתלט עליה, והיא שקעה ליד המפרץ האיראני בג'אסק, שנמצא 1,270 קילומטרים מדרום-מזרח לטהרן.

מצר הורמוז, הסמוך למיקום השריפה, מקשר בין מפרץ עומאן למפרץ הפרסי ודרכו עוברות מכליות המעבירות כ-20% מהיקף הנפט המופק בעולם - ממדינות המפרץ לעולם כולו. בשנה שעברה בתאונת אימונים שיגרה ספינת צבא איראנית בשוגג טיל אל ספינה איראנית אחרת. מן הירי הזה נהרגו אז 19 חיילים ונפצעו 15.

המתיחות בין ישראל לאיראן גוברת כשברקע נמשכות השיחות בין טהראן למעצמות על חידוש הסכם הגרעין. בטקס חילופי ראש המוסד אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "האיום הגדול ביותר עלינו זה האיום הקיומי שמוצב על ידי הניסיונות של איראן להתחמש בנשק גרעיני. אם אנחנו נצטרך לבחור, אני מקווה שזה לא יקרה, בין חיכוך עם ידידתנו הגדולה ארצות הברית ובין סילוק האיום הקיומי – סילוק האיום הקיומי גובר". 

שר הביטחון בני גנץ מתח ביקורת על דבריו של נתניהו והגיב: "ארצות הברית הייתה ותמשיך להיות בעלת הברית החשובה ביותר של ישראל בשמירה על ביטחונה ועליונותה הביטחונית באזור. אם ישנן מחלוקות, הן יפתרו בשיח ישיר בחדרים הסגורים ולא בשיח מתריס שעשוי לפגוע בביטחון ישראל".

ביום שני הודיע שליח איראן לשיחות הגרעין בווינה, עבאס עראקצ'י שהוא אינו בטוח שהצדדים יוכלו להגיע להסכמות עם תום סבב השיחות הנוכחי שיימשך היום. הוא הוסיף שחזרת המשלחות להתייעצויות בארצן יכריע אם יתקיים סבב שיחות נוסף באוסטריה. לטענת עראקצ'י, המשא ומתן מורכב ונוגע כעת בסוגיות השנויות ביותר במחלוקת. 

בחודש אפריל, ספינה איראנית בשם "סביז", המשמשת כ"בסיס צף" של משמרות המהפכה בים האדום בקרבת חופי תימן נפגעה ממוקשים ימיים שהוצמדו אליה. לפי ערוץ אל ערבייה הסעודי כוחות של הקומנדו הישראלי הצמידו את המוקשים לספינה, וגרמו לה נזק גדול, אך לא הצליחו להטביע אותה. גורמים אמריקניים אמרו לרויטרס כי ארצות הברית לא ביצעה את המתקפה.

הפופולריים