מלך ירדן על ניסיון ההפיכה: "חשתי הלם, כאב וכעס"

מלך ירדן על ניסיון ההפיכה: חשתי הלם, כאב וכעס
עבדאללה השני מסר הצהרה כתובה לכלי התקשורת הרשמיים בעניין פרשת הנסיך הירדני חמזה: "התחייב שהוא נאמן לחלוטין" • ביידן שוחח עם עבדאללה לראשונה מאז הטענה על ניסיון ההפיכה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עבדאללה מלך ירדן ملك الأردن
צילום: AP

מלך ירדן עבדאללה השני מסר הערב (רביעי) הצהרה כתובה לכלי התקשורת הרשמיים במדינה בעניין פרשת הנסיך הירדני חמזה. בהצהרה נאמר כי "הגורמים שמעורבים במלחמת האחים היו מתוך ביתנו האחד ומחוצה לו. אין דבר שמתקרב למה שחשתי – רגשות של הלם, כאב וכעס". ביידן שוחח עם עבדאללה לראשונה מאז הטענה על ניסיון ההפיכה.

עוד הוסיף המלך עבדאללה השני כי הנסיך התחייב מול המשפחה שילך בדרך הבנים והאבות של השושלת ההאשמית, וכי הוא נאמן לחלוטין לשליחות שלהם. עוד נאמר כי חמזה נמצא כעת בארמונו עם משפחתו והמלך נותן לו חסות. מלך ירדן הוסיף כי הוא יכול להרגיע את העם הירדני שמלחמת האחים נקברה וירדן בטוחה ויציבה. 

אתמול הופצה ברשת הקלטה בה נשמע הרמטכ"ל הירדני מבשר לחמזה שעליו להישאר בביתו ולהפסיק להיפגש עם אנשים. מדובר בהקלטות שהתפרסמו בשני חלקים בחשבון הטוויטר החדשותי "אורדניה נט", המזוהה עם הנסיך חמזה ותומכיו.

בתיעוד נשמעים השניים מתווכחים, אחרי שהרמטכ"ל, יוסף אל-חונטי, אמר לאחיו למחצה של מלך ירדן כי נשמעת ביקורת נגד בית המלוכה באירועים שהוא מגיע אליהם וברשתות החברתיות. "על הנסיך לא ללכת לאירועים כאלה", נשמע הרמטכ"ל בהקלטה. "עליו להיות מחוייב לביקורים משפחתיים רק בתוך המשפחה ההאשמית". אז מתעצבן הנסיך ואומר לאחד מאנשיו: "תביאו לאדון את המכונית", ובהמשך תוקף: "אתה בא לבית שלי ואומר לי מה לעשות ועם מי להיפגש למען המולדת שלי? אתה בא לאיים עליי ולהגיד לי שלא אצא לראות אנשים? אדוני אני מבקש ממך... מנגנוני הביטחון באים לאיים עליי?"

ההקלטה מתפרסמת שעות ספורות אחרי שבית המלוכה הירדני הודיע כי מלך ירדן, עבדאללה השני, ייפה את כוחו של דודו הנסיך חסן כדי לפתור את המשבר בתוך המשפחה והנסיך חמזה הסכים לכך. בהמשך פורסמה איגרת שעליה חתם חמזה, במהלך פגישה עם הנסיך חסן ונסיכים נוספים, בה הוא מתחייב לעמוד תמיד לרשותו של המלך ושל יורש העצר ולתמוך בהם.

במוצאי שבת דווח שהנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, הושם במעצר בית בארמון המלוכה בעמאן וכי עוד 20 ממקורביו נעצרו בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך, עבדאללה השני. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן הכחישה את הדיווח וטענה שאין שום הגבלות על הנסיך. אך הנסיך עצמו פרסם תיעוד אישי בו טען כי הוא מצוי במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט, כמעט לגמרי.

הפופולריים