ממשל ביידן הגדיל בחשאי את הסיוע האמריקני לפלסטינים

ממשל ביידן הגדיל בחשאי את הסיוע לפלסטינים
בלי הכרזה פומבית: הקונגרס עודכן על סיוע של 75 מיליון דולר לפלסטינים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן
צילום: צילום: גטי אימג'ס

שינוי מדיניות משמעותי בארצות הברית: ממשל ביידן הכריז בשבוע שעבר על מתן 15 מיליון דולר לפלסטינים לסיוע במאבק נגד הקורונה. אך היום (רביעי) פורסם כי יום לאחר מכן, ובלי שום הכרזה פומבית, הוא עדכן את הקונגרס על סיוע בגובה של 75 מיליון דולר לפלסטינים. זאת בכדי  לחדש את "האמון והרצון הטוב" לאחר שממשל טראמפ ניתק את קשריו עם הרשות הפלסטינית.

במחלקת המדינה האמריקנית סירבו להתייחס להעברת 75 מיליוני הדולרים, וגם לא ברור אם הסיוע הגדול כולל בתוכו את ההעברה הראשונית לפלסטינים או לא. דובר מחלקת המדינה נד פרייס הסכים לומר לכתבים בתדריך כי בארצות הברית ממשיכים להאמין שסיוע לפלסטינים עולה בקנה אחד עם הערכים והאינטרסים של המדינה.

בדוח זכויות האדם שפרסם אתמול משרד החוץ האמריקני נכתב כי הוא כולל את "שטחי הגדה המערבית, עזה ומזרח ירושלים שכבשה ישראל במהלך מלחמת יוני 1967". מדובר בשינוי בהתייחסות לשטחים אלו ביחס לממשל טראמפ, שדוחות מקבילים בתקופתו לרוב לא כללו אזכורים של הגדה והרצועה ככבושות.

בשיחת ועידה לאחר שחרורו של הדוח שאלו כתבי אתר פוליטיקו האם ממשל ביידן מאמין שישראל כבשה את הגדה המערבית. גורמים במשרד החוץ התחמקו מהשאלה ואמרו כי המונחים המשמשים בדוח נועדו לעניין גיאוגרפיה, ולא להעביר עמדה בנושאים הכרוכים בשיחות שלום פוטנציאליות בין ישראל לפלסטינים.

ביום חמישי הודיעה שגרירת ארצות הברית באו"ם, לינדה תומס גרינפלד. על פי הודעת הממשל 15 מיליון דולרים יועברו לרשות הפלסטינית ולעזה. מדובר בסיוע חירום בהקשר של המאבק בקורונה שהובטח לפלסטינים עם כניסת ביידן לתפקיד. 

הפופולריים