קוריאה הצפונית מאיימת: להצהרות ביידן יש השלכות

קוריאה הצפונית מאיימת: לדברי ביידן יש השלכות
לאחר הביקורת שספגה מנשיא ארה"ב על שיגור שני טילים בליסטיים לים, המדינה המסוגרת מגיבה ומאיימת כי וושינגטון צפויה לשאת בהשלכות "אם תמשיך להשמיע התבטאויות ללא מחשבה מאחוריהן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טיל בליסטי של צפון קוריאה
צילום: צילום: רויטרס

המתיחות בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית נמשכת גם ביממה האחרונה. מזכיר מפלגת השלטון במדינה רי פיונג צ'ול, תקף הלילה (שישי) את נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, לאחר שזה מתח ביקורת על שיגור הטיל הבליסטי שערכה שלשום ואמר כי התבטאותו מהווה "פרובוקציה וערעור מובהק על זכותה של מדינתנו להגנה עצמית". בהמשך טען כי שיגור הטיל הבליסטי החדש של מדינתו, בא בתגובה  לתרגיל המשותף שביצעו צבאות ארצות הברית ודרום קוריאה השבוע. 

קוריאה הצפונית מודה: שיגרנו טיל בליסטי חדש

הבכיר הצפון קוריאני טען כי וושינגטון מתנהגת ב"היגיון של גנגסטרים" וכי ארצות הברית צפויה לשאת בהשלכות אם היא תמשיך להשמיע התבטאויות ללא מחשבה מאחוריהן. רי הוסיף, כי קוריאה הצפונית "בשום פנים ואופן לא מפתחת כלי נשק כדי למשוך את תשומת לבו של מישהו או להשפיע על מדיניותו". 

קוריאה הצפונית הודתה ביום חמישי האחרון כי שיגרה טיל בליסטי חדש, לאחר שראש ממשלת יפן טען כי פיונגיאנג שיגרה שני טילים אל ים יפן. לדברי הממשלה בטוקיו, טילים אלה שוגרו למרחק של כ-450 קילומטרים ונפלו מחוץ לתחום המים הכלכליים של יפן. 

דיווח: ממשל ביידן פנה כמה פעמים לקוריאה הצפונית אך טרם נענה

בעקבות כך, גינתה ארצות הברית את שיגור הטילים והוציאה הודעה בה נאמר כי קוריאה הצפונית "מפרה החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם ומאיימת על האזור ועל הקהילה הבין-לאומית כולה". מועצת הביטחון תתכנס מחר, לבקשת ארצות הברית, לדון בסוגיית שיגור הטילים.

ביידן הזהיר כי מדינתו תגיב אם קוריאה הצפונית תמשיך בשיגור הטילים הבליסטיים. ביידן הוסיף כי ארצות הברית מתייעצת עם בנות בריתיה בנוגע לתגובה, ומסר כי "תהיינה תגובות אם הם יבחרו בהסלמה. אנחנו נגיב בהתאם". ביידן מסר בנוסף כי הוא מוכן לפעולה במישור הדיפלומטי מול קוריאה הצפונית, אבל זו כפופה להתפרקות המדינה מנשק גרעיני. 

הפופולריים