שאריות אוראניום נמצאו בשני אתרים באיראן, המשויכים לתוכנית הגרעין המוכחשת מ-2003

שאריות אוראניום נמצאו בשני אתרים ישנים באיראן
הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית איתרה את שרידי החומר בבדיקות שנערכו באוגוסט ובספטמבר, לפי דיווחים של דיפלומטים מערביים - הסוכנות לא מרוצה מהתשובה של האיראנים לממצאים. הפרסום על התוכנית שהאיראנים הכחישו יכול להעיב על מאמצי הסכם הגרעין המחודש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן גרעיני באיראן
צילום: צילום: אי-פי

תוכנית הגרעין שהאיראנים מנסים להסתיר: שאריות של אוראניום אותרו על ידי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בשני אתרים שנזנחו בשנת 2003. בסוכנות לא מרוצים מתשובת האיראנים לגבי מקורם וסבא"א צפויה להעביר דוח בנושא לאיראנים בשבוע הבא. 

סבא"א מצאה שרידי אוראניום בשני אתרים איראנים שהיא בדקה לאחר חודשים של ניסיונות הסתרה, כך דיווחו היום (שישי) דיפלומטים לסוכנות הידיעות רויטרס. הסוכנות נערכת להוכיח את איראן על היעדר ההסבר לממצאים ובכך לסבך את מאמצי ארצות הברית לחדש את הסכם הגרעין.

איך תסתדר ישראל עם שינוי מדיניות הגרעין האמריקנית בנושא איראן? פאנל "השבוע"

למרות שהאתרים בהם התגלו הממצאים לא היו פעילים כמעט שני עשורים, מתנגדים לתוכנית הגרעין, כמו ישראל, יוכלו לומר שההוכחות לפעילות גרעינית בלתי מוצהרת מראים כי איראן פעלה באופן זדוני ובלתי מוצהר. שגריר איראן לסבא"א סירב להגיב, וכך גם נציגי הסוכנות הרשמיים. בכיר איראני אמר לרויטרס: "אין לנו מה להסתיר. לכן הותרנו לפקחים לבקר את האתרים".

סוכנויות מודיעין במערב, וגם בישראל, טענו שלאיראן הייתה תוכנית גרעין סודית שהיא עצרה בשנת 2003. ראש הממשלה נתניהו סיפר על תוכנית זו בתדרוך "חשיפת ארכיון הגרעין" ב-2018. איראן הכחישה את הטענה, ולמרות שתוכנית הגרעין ב-2015 התייחסה למאמצים עתידיים, עדיין נדרשה איראן כחלק מהתוכנית להסביר ממצאים מפעילות קודמת לסבא"א.

האוראניום שנמצא אותר בביקורי סבא"א באתרים בחודשים ספטמבר ואוקטובר בשנה שעברה, לאחר שאיראן סירבה לאשר כניסה אליהם למשך שבעה חודשים. לפני חודש דיווח הוול סטריט ג'ורנל שהתגלו בביקורים אלה ממצאים רדיו-אקטיביים, והיום פירסם רויטרס דיווח מפי ארבעה דיפלומטים המאשרים שמדובר באוראניום.

הפופולריים