משפט ההדחה של טראמפ בסנאט יפתח ב-8 בפברואר

משפט ההדחה של טראמפ בסנאט יפתח ב-8 בפברואר
מנהיג הרוב הדמוקרטי מסר: מסמכי ההדחה יועברו מבית הנבחרים לסנאט כבר ביום שני • המשמעות: אם טראמפ יודח, לא יוכל להתמודד שוב לתפקיד נשיא ארצות הברית • להדחתו דרושים קולותיהם של שני שלישים מחברי הסנאט • מספר בכירים לשעבר בממשל טראמפ חפצים במהלך - עיקר הלחץ מופעל על מיץ' מקונל, מנהיג המיעוט הרפובליקני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ ביום עזיבתו מהבית הלבן. 20.01.21
צילום: צילום: רויטרס

משפט ההדחה של נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ יפתח בסנאט ב-8 בפברואר. כך הודיע הלילה (שבת) מנהיג הרוב הדמוקרטי, הסנאטור צ’אק שומר. במשפט תיבחן בין היתר האפשרות לאסור על טראמפ מלכהן בתפקיד ציבורי בעתיד. מסמכי ההדחה יועברו מבית הנבחרים לסנאט כבר ביום שני. העיכוב בן השבועיים עד פתיחת הדיון אמור לאפשר את סיום השימועים למינויים הבכירים בממשל ביידן.

מוקדם יותר דווח בתקשורת האמריקנית כי בכירים לשעבר בממשל טראמפ פועלים להדחתו. קבוצה גדולה של גורמים משפיעים במפלגה הרפובליקנית, ביניהם גם כאלו ששירתו בממשל הקודם, מפעילים שדלנים בקרב סנאטורים בכירים ואף לוחצים בעצמם על ראשי המפלגה בסנאט - כדי להדיח את הנשיא לשעבר. המהלך אינו מתואם, אך משקף ויכוח נרחב בקרב הרפובליקנים בין אלה שנותרו נאמנים לטרמאפ לבין מי שרוצים לנתק את הקשרים עמו, ולהבטיח שלא יוכל לשוב ולהתמודד בעתיד על משרת הנשיא.

לפי הדיווחים, עיקר הלחץ של הבכירים מופעל על מיץ' מקונל, מנהיג המיעוט הרפובליקני. חבר קונגרס העיד: "מיץ' אמר לי שהוא רוצה שטראמפ יעלם. מדובר באינטרס פוליטי שלו שהוא יעלם". לצד זאת, מקונל קרא אמש לדחות את הקדמת הגשת כתב ההדחה לסנאט, אך הצעתו לא התקבלה וכאמור תוגש ביום שני. להדחה דרושים קולותיהם של שני שלישים מחברי הסנאט.

בצל המהומות בגבעת הקפיטול, לפני כשבוע וחצי אישר בית הנבחרים האמריקני את הדחת טראמפ, שהפך לנשיא הראשון בהיסטוריה שעומד בפני הליך הדחה בפעם השנייה. 10 רפובליקנים הצטרפו ל-222 דמוקרטים והצביעו בעד הדחתו, מה שהפך את ההצבעה לדו-מפלגתית ביותר בתולדות ארצות הברית. 

הפופולריים