דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

שבוע להשבעת ביידן: בית הנבחרים אישר את הדחת טראמפ, הדיון עובר לסנאט

232 הצביעו בעד ההדחה, מתוכם 10 רפובליקנים. מדובר בהצבעה היסטורית: הנשיא הראשון שמודח פעמיים, וההצבעה עם הקונצנזוס הגבוה ביותר בתולדות ארה"ב • הסנאט לא יכונס לדיון בנושא מחרתיים, לכן הנשיא היוצא יועמד לדין רק אחרי השבעת ביידן. אם יורשע - ייאסר עליו להתמודד על משרה ציבורית בעתיד
כתבי כאן חדשות
13 בינואר 2021
13:52
עודכן ב 00:08

בית הנבחרים האמריקני אישר הערב (רביעי) את הדחת נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ, שהפך לנשיא הראשון בהיסטוריה שעומד בפני הליך הדחה בפעם השנייה. 10 רפובליקנים הצטרפו ל-222 דמוקרטים והצביעו בעד הדחתו, מה שהופך את הצבעה זו לדו-מפלגתית ביותר בתולדות ארצות הברית.

לאחר השגת הרוב הדרוש בבית הנבחרים, יעבור כעת הדיון בהדחה לסנאט. מעבר להדחה, בית הנבחרים מאפשר לסנאט לקבל החלטה נוספת - והיא איסור על טראמפ לרוץ שוב לנשיאות, או לכל תפקיד ציבורי אחר בשלטון הפדרלי. עם זאת, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטש מק'קונל, הבהיר כי לא יתקיים דיון בהדחה לפני שהסנאט יחזור לעבודה בשבוע הבא. 

עוד אמר מק׳קונל כי חשוב להתמקד בשבוע הקרוב "בהעברה מסודרת של השלטון ובטקס השבעה בטוח". לפיכך, טראמפ לא צפוי לעמוד לדין לפני השבעתו של ג'ו ביידן, וההחלטה על קיום משפט ההדחה תעבור למושב הבא של הסנאט, שבו יהיה לדמוקרטים רוב. 

יושבת ראש בית הנבחרים מן המפלגה הדמוקרטית, ננסי פלוסי, אמרה בדיון כי "טראמפ הסית למרד חמוש נגד האומה. הוא חייב ללכת", והוסיפה: "טראמפ הוא סכנה ברורה ומיידית". מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים, קווין מקארטי, ציין בדיון: "טראמפ נושא באחריות למהומות בקפיטול". 

כמה שעות לפני הדיון, חברי קונגרס תודרכו על ידי אנשי ביטחון לגבי הסכנה שבה הם היו מצויים עם הפריצה לקפיטול – כך פורסם בחדשות הערב. חברי קונגרס סיפרו שלא היו מודעים לתוכניות המפורטות לפגוע בהם בעת האירועים האלימים בקפיטול. 

איך החל סיפור ההדחה - בפעם השנייה? 

לאחר מהומות הקפיטול האלימות בשבוע שעבר, פתחו הדמוקרטים בקונגרס בשני נתיבים להדחת טראמפ, באמצעות הפעלת התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית. התיקון אומר שסגן הנשיא והקונגרס יכולים להדיח נשיא מכהן אם הוא איננו כשיר לבצע את תפקידו מסיבות בריאותיות או נפשיות. השבוע הגישו הדמוקרטים בבית הנבחרים את מסמך סעיפי ההדחה – כשהאישום המרכזי הוא "הסתה למרד".

אמש הצביע הקונגרס בעד הקריאה לסגן הנשיא מייק פנס להפעיל את התיקון, אולם פנס הבהיר כי לא יעשה זאת. לאור זאת נותר נתיב אחד – בית הנבחרים, המורכב מרוב דמוקרטי. כך או כך, עד תום כהונתו בעוד כשבוע, טראמפ יוכל להמשיך להפעיל את סמכויותיו באין מפריע. במקביל, מנהיג הרוב הרפובליקני מק'קונל אמר למקורביו כי הוא חושב שיש סיבה להדיח את טראמפ ושמח על ההליך כיוון שזה יגרום להרחקתו של הנשיא מהמפלגה. חמישה חברי קונגרס דמוקרטים אמרו כי יתמכו בהליך ההדחה, אולם לא ברורה עמדתם של יתר הרפובליקנים בסנאט, והיא עוד עשויה להשתנות לאחר עזיבתו של טראמפ את הבית הלבן.

בהכנת הידיעה השתתפו בן יניב, מיכל רשף, נתן גוטמן ואיתמר מרגלית