ארצות הברית מגנה את מעצר פעיל האופוזיציה אלכסיי נבלני במוסקווה

ארה"ב מגנה את מעצר פעיל האופוזיציה נבלני
פומפאו: מנהיגים שבטוחים בעצמם לא נוקטים באלימות כלפי מתנגדים או עוצרים אותם שלא כדין • הלילה הועבר נבלני מנמל התעופה "שרמטיבו" בו נעצר לתחנת משטרה סמוכה • לפני המראתו אמר לשליח כאן חדשות באירופה כי אינו חושש לחייו עם שובו לרוסיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלכסיי נבלני לאחר נחיתתו במוסקווה, 17.01.21
צילום: צילום: רויטרס

ארצות הברית מגנה בחריפות את מעצרו של פעיל האופוזיציה ברוסיה אלכסיי נבלני במוסקווה. שר החוץ היוצא, מייק פומפאו, אמר כי מעצרו של נבלני הוא המהלך האחרון בשורה של ניסיונות להשתיק אותו ואחרים שמותחים ביקורת על הרשויות ברוסיה. בציוץ שפרסם הלילה (שני) בדף הטוויטר שלו, כתב פומפאו כי "מנהיגים שבטוחים בעצמם אינם נוקטים באלימות כלפי מתנגדים או עוצרים אותם שלא כדין". הלילה הועבר נבלני מנמל התעופה "שרמטיבו" בו נעצר לתחנת משטרה סמוכה.

לפני כן קרא היועץ לביטחון לאומי המיועד בממשלו של נשיא ארצות הברית הנבחר ביידן לשחרר מייד את נבלני. בציוץ בטוויטר מתח היועץ המיועד, ג'ייק סאליבן, ביקורת נוקבת על הקרמלין. גם שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, אמר כי הרשויות ברוסיה חייבות לכבד את זכויותיו של נבלני ולשחררו מייד.

אתמול המריא מנהיג האופוזיציה מברלין בחזרה למוסקווה לראשונה מאז ניסיון ההתנקשות. בשיחה עם שליח כאן חדשות לאירופה דב גיל-הר שנלווה אליו בטיסה, אמר נבלני כי אינו חושש לחייו עם שובו לרוסיה. כשעלה על המטוס אמר לעיתונאים שליוו אותו: "אני בטוח שנגיע ליעד שלנו והכול יהיה נפלא". קברניט המטוס הודיע על השינוי מעט לפני הנחיתה, לדבריו בגלל בעיה טכנית על המסלול. לדעת הנוכחים ובהם נבלני - פוטין היה מעורב בהסטת המטוס כדי למנוע מנבלני לפגוש את ההמונים שהזמין לשדה וונוקובו - היעד המקורי.

נבלני, שנחשב למתנגד הגדול ביותר של הנשיא ולדימיר פוטין, נעצר אמש עם שובו לרוסיה מגרמניה, שם טופל בחודשים האחרונים לאחר שהרעל בגז עצבים. הוא מאשים את פוטין כי הוא שעומד מאחורי ניסיון ההתנקשות בחייו.

הפופולריים