אלכסיי נבלני חזר לרוסיה - ונעצר בנמל התעופה

אלכסיי נבלני חזר לרוסיה - ונעצר בנמל התעופה
דוברו שהתלווה אליו: "עד הדקה האחרונה סירבנו להאמין" • מנהיג האופוזיציה חזר לארצו חמישה חודשים לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו • היועץ לביטחון לאומי המיועד בממשל ביידן ושר החוץ של האיחוד האירופי קראו לרוסיה לשחרר את נבלני לאלתר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני נחת בנמל התעופה שרמטייבו במוסקווה. 17.01.21
צילום: צילום מסך: El Mundo

מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני, שהורעל לפני חמישה חודשים - לטענתו - בידי שליחיו של נשיא רוסיה פוטין ואושפז במצב קשה, נחת אמש (ראשון) בנמל התעופה שרמטייבו במקום בנמל וונוקובו כמתוכנן. דוברו של נבלני שהתלווה אליו לטיסה אמר לעיתונאים על המטוס: "עד הדקה האחרונה סירבנו להאמין, הם כה מפחדים". מיד לאחר נחיתתו הוא נעצר. כעבור כמה שעות הועבר נבלני לבית מעצר סמוך לנמל התעופה.

קברניט המטוס הודיע על השינוי מעט לפני הנחיתה, לדבריו בגלל בעיה טכנית על המסלול. לדעת הנוכחים ובהם נבלני - פוטין היה מעורב בהסטת המטוס כדי למנוע מנבלני לפגוש את ההמונים שהזמין לשדה וונוקובו - היעד המקורי.

מנהיג האופוזיציה הרוסית המריא מברלין בחזרה למוסקווה בפעם הראשונה מאז ניסיון ההתנקשות. כשעלה על המטוס סירב נבלני להתייחס לשאלה אם הוא חושש ואמר לעיתונאים שעל המטוס: "תודה לכם, אני בטוח שנגיע ליעד שלנו והכול יהיה נפלא". 

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי המיועד בממשלו של נשיא ארצות הברית הנבחר ביידן קרא לשחרר מייד את נבלני. בציוץ בטוויטר מתח היועץ המיועד, ג'ייק סאליבן, ביקורת נוקבת על הקרמלין. גם שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, אמר כי הרשויות ברוסיה חייבות לכבד את זכויותיו של נבלני ולשחררו מייד. גם ממשלת צרפת פרסמה הודעה בה קראה לרוסיה לשחרר את נבלני לאלתר.

רשויות שדה התעופה וונוקובו שבמוסקווה הודיעו כבר ביום שישי שלא יאפשרו סיקור עיתונאי של הנחיתה. נבלני מסר את פרטי טיסתו במדויק, כדי להזמין תומכים ועיתונאים להצטרף אליו ולהמתין לו בבירת רוסיה. ממטהו הוסבר: ״אם יבואו כמה מאות אלפים לשדה הם לא יעזו לעצור אותנו״.

נגד נבלני תלוי ועומד עונש מאסר על תנאי, בפרשת אי סדרים שבה הורשע. הרשויות המשפטיות ברוסיה הודיעו כי בגלל שלא התייצב במשטרה כפי שמחייב אותו המאסר על תנאי, הרי שיופעל נגדו כעת מאסר בפועל. ההנחה היא כי הודעה זו נועדה להרתיע את נבלני מלחזור לרוסיה, אחרי שהביך קשות את הנשיא פוטין, בכך ששרד את ניסיון ההתנקשות, וגם סייע לתחקירים עיתונאיים שונים להגיע לזהות מתנקשיו.

נבלני התמוטט בטיסה פנימית מטומסק למוסקווה, לאחר שהורעל בידי המתנקשים. המטוס נחת והוא פונה לטיפול רפואי בעיר אומסק, אך לדרישת הקנצלרית מרקל פונה להמשך טיפול בברלין. הרופאים בגרמניה זיהו את הרעל כאחד מקבוצת רעלני נוביצ׳וק, שהוגדר כנשק כימי. נבלני נחשב כיום האגוז האופוזיציוני הכי קשה לפיצוח בעבור פוטין, כמי שנהנה מתמיכת המערב, ועלול לקרוא תיגר על נשיא רוסיה בבחירות הבאות.

הפופולריים