אחרי המהומות בוושינגטון: ה-FBI נערך לאירועי אלימות נוספים

ה-FBI נערך לאירועי אלימות בהשבעת ביידן
בבולשת האמריקנית מעריכים: קבוצות קיצוניות, ובהן כאלו התומכות בעליונות לבנה, מתכננות פעולות אלימות בבירה ביום השבעתו של ביידן • משרד המשפטים האמריקני פותח בחקירה של סוכנויות פדרליות רבות בנוגע להתנהלותן בימים שקדמו למהומות בוושינגטון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות של המשמר הלאומי בקפיטול 13.01.21
צילום: צילום: אי-פי

כשבוע לאחר שתומכיו של טראמפ פרצו אל בניין הקפיטול - גורמי מודיעין בארצות הברית מביעים חשש כבד מאירועים אלימים נוספים בשבוע הקרוב, ובמיוחד ביום השבעתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. על פי הערכות ה-FBI, שפורסמו אתמול (שישי), קבוצות קיצוניות – ובהן כאלו התומכות בעליונות לבנה – מתכננות פעולות אלימות בבירה וושינגטון ביום זה. 

שר המשפטים האמריקני, מייקל שרווין, התייחס לצפי לאירועים אלימים ואמר בתדרוך לעיתונאים: "אם זה היה משחק פוטבול, הרי שאנחנו רק ברבע הראשון". שרווין הוסיף שככל שחקירת האירועים מתקדמת עולה ששוטרים לשעבר ואף שוטרים שלא בתפקיד השתתפו באירוע הפריצה לקפיטול. חוקרי FBI אף טענו שחלק מהמשתתפים תכננו לחטוף ולהרוג חברי קונגרס, שר המשפטים הבהיר שאין לכך ריאיות בשלב זה. 

הרפובליקנים הקיאו את טראמפ מתוכם, אבל הטראמפיזם לא ייעלם | פרשנות

עוד הודיעה הבולשת האמריקנית כי היא חוקרת 37 בני אדם החשודים בהריגתו של קצין במשטרת הקפיטול, בראיין סיקניק, בעת הפריצה לקפיטול. בד בבד, משרד המשפטים האמריקני הודיע שיפתח בחקירה של סוכנויות פדרליות רבות, בהן גם זרועות הביטחון של ארצות הברית, בנוגע להתנהלותן בימים שקדמו למהומות בוושינגטון. 

 בניין הקפיטול בלילה המהומות (צילום: אי-פי)

טראמפ ייצא מהבית הלבן - בבוקר ההשבעה של ביידן 

סוכנות רויטרס מדווחת כי הנשיא היוצא דונלד טראמפ מתכנן לעזוב את הבית הלבן בבוקר יום השבעתו של ג'ו ביידן לנשיאות. מקורבו של הנשיא מסר כי טראמפ ייצא מהבית הלבן לבסיס הצבאי אנדרוס שמחוץ לבירה וושינגטון, ושם יתקיים עבורו טקס פרידה. משם הוא יטוס לפאלם ביץ', פלורידה, ויתחיל את תקופת פוסט-הנשיאות באחוזותו שבמועדון הגולף שבהחזקתו – מאר-אה-לאגו.

רשת CNN דיווחה שהנשיא היוצא מעוניין באירוע פרידה המוני, ואף חשב על מצעד צבאי והגעת המונים מתומכיו לבירה. בתוך כך, סגן הנשיא היוצא מייק פנס שוחח בטלפון עם מי שעתידה להחליפו בתפקד, הסנאטורית קמלה האריס. בשיחה בירך פנס את האריס על כניסתה לתפקיד והציע את עזרתו. 

בליל רביעי בית הנבחרים האמריקני אישר את הליך ההדחה של טראמפ, שהפך לנשיא הראשון בהיסטוריה שעומד בפני ההליך בפעם השנייה. 10 רפובליקנים הצטרפו ל-222 דמוקרטים והצביעו בעד הדחתו, מה שהופך את הצבעה זו לדו-מפלגתית ביותר בתולדות ארצות הברית.

לאחר השגת הרוב הדרוש בבית הנבחרים, הדיון בנושא יעבור לסנאט. מעבר להדחה, בית הנבחרים מאפשר לסנאט לקבל החלטה נוספת - והיא איסור על טראמפ לרוץ שוב לנשיאות, או לכל תפקיד ציבורי אחר בשלטון הפדרלי. עם זאת, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטש מק'קונל, הבהיר כי לא יתקיים דיון בהדחה לפני שהסנאט יחזור לעבודה בשבוע הבא. 

הפופולריים