שטייניץ על חיסול פחריזאדה: אין לי מושג מי עשה זאת; זו פגיעה משמעותית בתוכנית הגרעין

שטייניץ: חיסול פחריזאדה - פגע בתוכנית הגרעין
האיחוד האירופי גינה את חיסול פחריזאדה:" מעשה נפשע". צעירים באיראן מחו נגד ההתנקשות • בחלק מנציגויות ישראל בעולם הועלתה כוננות לאחר ההתנקשות • גרמניה על החיסול: מחריף את המתיחות באזור • מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה: "נאחד את כל הכוחות המגנים על איראן כדי לנקום את דמו של פחריזאדה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות באיראן אחרי חיסול מדען הגרעין מוהסן פחריזאדה 28.11.20
צילום: צילום: גטי אימג'ס

חיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית: שר האנרגיה יובל שטייניץ התייחס הערב (שבת) להתנקשות במוהסן פחריזאדה ואמר באולפן כאן 11: "אין לי מושג מי עשה זאת, אבל אין ספק שזו פגיעה משמעותית בתוכנית הגרעין האיראנית". 

הצטרפו לכאו 11

פעילים תומכי המשטר האיראני מקיימים היום מחאות בכמה מוקדים ברחבי המדינה - בדגש על הבירה טהראן - על ההתנקשות במוהסן פחריזאדה. עיקר המשתתפים הם סטודנטים צעירים, ובחלק מההפגנות היו ששרפו דגלי ישראל וארצות הברית, יחד עם תמונותיהם של הנשיא האמריקני היוצא דונלד טראמפ והנשיא הנבחר ג'ו ביידן. 

האיחוד האירופי גינה את חיסולו של המדען האיראני ופרסם בהודעה: "מדובר במעשה נפשע ההולך נגד זכויות האדם בהן תומך האיחוד". הודעת האיחוד הגיעה ברקע פנייתה של איראן למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון בדרישה לגנות את האירוע ולנקוט בצעדים נגד האחראים. בפניית שגריר המדינה לארגון נכתב כי קיימות "אינדיקציות רציניות לאחריות ישראלית", וכן שאיראן שומרת את הזכות להגן על עצמה.

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה ויורשו של קאסם סולימאני, אסמאעיל קאאני הגיב לחיסול ואמר: "נאחד את כל הכוחות המגנים על איראן כדי לנקום את דמו של פחריזאדה". דובר סוכנות הגרעין האיראנית, בהרוז קמאלודי, הוסיף: "כל הסימנים מראים שישראל עומדת מאחורי חיסולו של פחריזאדה, ומאחורי תקיפת המתקן הגרעיני בנתנז". 

דובר משרד החוץ הגרמני מסר היום כי חיסולו של מוהסן פחריזאדה מחריף את המתיחות באזור. לדבריו, רגע לפני כניסת הממשל החדש בארצות הברית, חשוב לשמור על אפשרות לשיח עם איראן באשר לתוכניתה הגרעינית. הוא קרא לצדדים להימנע מכל צעד שעלול להסלים את המצב עוד יותר.

ברקע האשמות כי ישראל היא האחראית על החיסול והחשש מנקמה, בחלק מנציגויות ישראל בעולם הועלתה כוננות לאחר ההתנקשות בפחריזאדה, במשרד החוץ סירבו להתייחס לנושא. נשיא איראן חסן רוחאני האשים הבוקר את ישראל בחיסול פחריזאדה ואיים שטהראן תנקום במועד הנכון. "אנשינו נבונים מכדי ליפול למלכודת של המשטר הציוני", אמר רוחאני בנאום בטלוויזיה האיראנית. הוא הוסיף כי החיסול לא יאט את תוכנית הגרעין של ארצו, ואמר שהצעד מעיד על הייאוש ועומק השנאה של האויב.

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הבטיח גם הוא לנקום על חיסולו של מדען הגרעין הבכיר אתמול. בציוץ בטוויטר כתב חמינאי כי עבודתו המדעית והטכנית של פחריזאדה בכל התחומים תימשך. גורם מודיעיני במזרח התיכון אמר הלילה לעיתון וושינגטון פוסט כי ישראל עומדת מאחורי החיסול. "הייתה הזדמנות והיא נוצלה", הוא הסביר.

לאחר האיומים על נקמה מצד איראן, השר אופיר אקוניס מהליכוד ציין כי ישראל ערוכה תמיד לכל תקרית, בכל זמן ובכל מקום. בריאיון לשלום קיטל בכאן רשת ב אמר אקוניס כי ישראל תגן על אזרחיה ועל מתקנים ייעודיים בעולם. הוא הדגיש שאיום הגרעין האיראני עדיין כאן, וכי נוצרים בעולם שני גושים גדולים, המערב - מול איראן וגרורותיה. 

גורם ישראלי: בלי פחריזאדה יהיה קשה לקיים את פרויקט הגרעין האיראני

לאחר חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני מוהסן פחריזאדה בטהראן, בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסמו אתמול דברים שאמר גורם ישראלי שהתייחס לחיסול: בלי פחריזאדה יהיה קשה לקיים את פרויקט הגרעין האיראני. בתוך כך, שלושה גורמי מודיעין אמריקניים אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל עומדת מאחורי חיסול פחריזאדה. לפי התקשורת באיראן - בפעולה לקחו חלק 12 מתנקשים, שניהלו קרב יריות עם ארבעת מאבטחיו של המדען, שניים מהם נפצעו קשה.

באיראן מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל, שיש לה כמה סיבות לפעול כדי להסיט את פחריזאדה מפעילות הגרעין האיראנית. אבל פחריזאדה, לפי דיווחים בעבר, היה לא רק על הכוונת של המוסד בשנים האחרונות, אלא גם של ארגוני ביון מערביים נוספים. בהתבסס גם על הציוצים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שמזכירים את המוסד, סביר כי מדובר בפעילות משותפת - ישראלית-אמריקנית.

חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני: "עמד בראש תוכנית שנועדה לדברים שאסור להשלים איתם" | צפו בפרק ב"זמן אמת"

איראן הודיעה אתמול כי חוסל מי שנחשב לאבי תוכנית הגרעין במדינה. פחריזאדה, מדען בכיר, עסק בתחומי הגרעין ופיתוח הטילים, ועמד בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה" - ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם. פחריזאדה נורה בראשו בזמן נסיעה ברכבו. לפני הירי, המכונית שבה נסע נעצרה בפיצוץ מכונית תופת, בה הייתה כמות משמעותית של חומרי נפץ. לאחר פיצוץ, הגיע רכב מסחרי ממנו יצאו חמושים שירו במדען האיראני.

הפופולריים