לאחר הדיווחים: מלאניה טראמפ תמכה פומבית בבעלה

לאחר הדיווחים: מלאניה טראמפ תמכה פומבית בבעלה
בארצות הברית דווח שאשת הנשיא מנסה לשכנע את בעלה להכיר בהפסד • בין מטה ביידן והנשיא היוצא לא התקיים כל קשר מאז ההכרזה. גם חתנו ג'ארד קושנר העלה בפני הנשיא את עניין ההודאה בהפסד • אחרי 12 שעות של השתהות: נשיא המדינה וראש ממשלת ישראל פרסמו הודעה ברכה לביידן • השגריר לשעבר שפירו: מדינה פלסטינית תהיה מטרה של ביידן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ומלאניה טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

‫אחרי הניצחון בבחירות לנשיאות ארצות הברית, ברחבי המדינה נשאלת השאלה האם ומתי יודה הנשיא היוצא דונלד טראמפ בהפסדו. לאחר שרשת CNN דיווחה הערב (ראשון) שגם רעייתו של הנשיא, מלאניה טראמפ, מנסה לשכנע את בעלה להודות בהפסד, היא תמכה בו בציוץ בטוויטר. קודם לכן, ניגש חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר אליו והעלה בפניו את עניין ההודאה בהפסד. ואף על פי כן, קמפיין טראמפ הגיש במהלך הלילה תביעה במחוז מריקופה שבאריזונה בטענה לאי סדרים במהלך הבחירות.

לפנות בוקר נשא ביידן את נאום הניצחון שלו לאומה האמריקנית. "האנשים דיברו, והעניקו לנו ניצחון. אני מודה על הביטחון שלכם בי. אני אהיה נשיא שלא יפלג, אלא יאחד. אעבוד מכל הלב לזכות בביטחון של כולכם", אמר באירוע הניצחון בווילמינגטון דלאוור. ביידן פנה למצביעי טראמפ במסר מפייס, ואמר: "אני מבין את האכזבה שלכם, עברתי כמה אכזבות בחיי - אבל בואו נתן אחד לשני הזדמנות. כדי להתקדם, אנחנו צריכים להפסיק לראות את המתמודדים מולנו בתור היריבים שלנו, הם לא יריבים הם אמריקנים. זה הזמן לאחות את אמריקה".

סגניתו קאמלה האריס עלתה לנאום לפניו, ואמרה: "הדמוקרטיה שלנו עמדה לבחירה כעת ואתם הבאתם יום חדש לאמריקה. העברתם מסר ברור: בחרתם בתקווה ובאחדות, הגינות ומדע ואמת. בחרתם בג׳ו ביידן כנשיא הבא של אמריקה. יש נטיה להתעלם מנשים שחורות, אבל הן עמוד השדרה של הדמוקרטיה שלנו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בירכו הבוקר (ראשון), לאחר כחצי יממה של שקט, את הנשיא הנבחר של ארצות הברית ג'ו ביידן על היבחרו לתפקיד. בציוץ ברשת הטוויטר כתב נתניהו: "ג'ו, יש לנו מערכת יחסית אישית חמה וארוכה כבר כמעט 40 שנה, ואני יודע שאתה ידיד גדול של ישראל. אני מצפה לעבוד איתך ועם סגניתך האריס ולהמשיך לחזק את הברית המיוחדת בין ארצות הברית וישראל". נתניהו נמנע מלכנות את ביידן "הנשיא הנבחר". 

הנשיא ריבלין הקדים את נתניהו בדקות אחדות וכתב כי "הברית האסטרטגית בין מדינותינו ובין האומות שלנו חזקה מכל הנהגה פוליטית ואינה נשענת על ידידות בלבד. שורשיה נטועים בערכים המשותפים שאנו חולקים ובמחויבותנו ארוכת השנים לחירות ודמוקרטיה כאבני היסוד של החברה בה אנו חיים".

שני המדינאים הוסיפו גם מילים חמות לנשיא טראמפ. "תודה לך טראמפ על הידידות שהפגנת כלפי ישראל וכלפי באופן אישי, על ההכרה בירושלים וברמת הגולן, על העמידה נגד איראן, על השלום ההיסטורי ועל הבאת הברית לגבהים שטרם נראו", כתב נתניהו. ריבלין כתב כי "זוהי העת להודות גם לנשיא טראמפ על ארבע שנות עשייה משותפת בהן פעל לביצור ביטחונה של מדינת ישראל ולבניית יחסים של שלום בינה לבין שכנותיה".

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירך גם הוא את הנשיא הנבחר ביידן. בהודעה מטעמו נכתב כי אבו מאזן מצפה לעבוד עם ביידן וממשלו לטובת "חיזוק הקשרים הפלסטיניים-אמריקניים והגשמת העצמאות והחירות לעם הפלסטיני כמו גם לעבודה למען השלום, היציבות והביטחון לאזור ולעולם". 

השגריר לשעבר שפירו: מדינה פלסטינית תהיה מטרה של ביידן

דן שפירו, שבתקופת ממשל אובמה היה שגריר ארצות הברית בישראל, סיפר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב על שינויי המדיניות הצפויים בתקופת נשיאותו של ביידן ואמר כי הקמת מדינה פלסטינית תחזור כמטרה האסטרטגית של ממשל ביידן. שפירו אמר כי אינו מתרשם מטענות טראמפ שהבחירות עוד לא הוכרעו ואמר: "טראמפ יכול להביא טענות אם הוא רוצה, אבל אין לו סיכוי להפוך את התוצאות. ב-20 בינואר ג'ו ביידן יהיה הנשיא החדש".

הפופולריים