הרב לורד יונתן זקס, רבה הראשי של בריטניה לשעבר והוגה בולט בעולם היהודי, הלך לעולמו

רבה הראשי לשעבר של בריטניה, יונתן זקס, נפטר
זקס נפטר בגיל 72 לאחר מאבק במחלת הסרטן • הנשיא ריבלין ספד לו: נזכור תמיד את אזהרותיו מאלימות בשם האל, ואת אמונתו שיש בכוחנו לרפא עולם שבור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב יונתן זקס
צילום: איתן אלחדז/TPS

הרב לורד יונתן זקס, שהיה הרב הראשי של בריטניה, אינטלקטואל והוגה בולט בעולם היהודי, הלך היום (שבת) לעולמו לאחר מאבק במחלת הסרטן בגיל 72. הרב זקס הוסמך לרבנות בישיבת עץ חיים בלונדון, ורכש השכלה אקדמית באוניברסיטאות קיימברידג' וקינגס קולג', שבה הוסמך כדוקטור. הוא שימש כמרצה מבוקש באוניברסיטאות ובבמות יהודיות מרכזיות.
הרב זקס כיהן כרב הראשי של בריטניה עד 2012, וזכה להערכה רבה בית המלוכה שגם העניק לו תואר אצולה. לפני כמה שבועות הודיע כי הוא מתמודד עם מחלת הסרטן, והיום  נפטר בלונדון. הוא חיבר ספרים רבים, שתורגמו ברובם גם לעברית ולשפות נוספות. בין ספריו – "לרפא עולם שבור" ו"לא בשם האל".

הרב הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס, ספד לקודמו בתפקיד: "אינטלקטואל ענק וגדול בתורה שהיה בעל השפעה עולמית". ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, ספד לרב זקס והביע צער עמוק על לכתו. "למנהיגותו הייתה השפעה עמוקה על ארצנו וברחבי העולם, כתב ג'ונסון. "תנחומיי הכנים למשפחתו, חבריו והקהילה היהודית". 

גם בישראל ספדו לרב זקס. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של הרב הלורד יונתן זקס, איש הגות וספר, דרשן ויוצר מקורי, איש אמת, שרוחב דעתו ועומק ליבו חיברו לבבות רבים. הרב זקס התמודד באומץ עם שאלות קשות ומצא תמיד את המילים הנכונות כדי להאיר את התורה ולהסביר את נתיבותיה לרחוק ולקרוב. נזכור תמיד את אזהרותיו מאלימות בשם האל. ואת אמונתו שיש בכוחנו לרפא עולם שבור".

הראשון לציון, הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, הביע בצער על פטירתו של זקס: "לרב חלק נכבד בהצגתה החיובית של היהדות בעיני אומות העולם ובפעילותו זו קידש שם שמיים ברבים, כל זאת מבלי להתפשר על היהדות השורשית המסורה לנו מדורי דורות ותוך עמידה איתנה וחסרת פשרות אל מול מגמות הרפורמה וההתחדשות השונות. בלכתו איבד עם ישראל קול ייחודי שיחסר עד מאוד".

יו״ר ימינה, ח"כ נפתלי בנט אמר כי הרב יונתן זקס היה מגדולי הוגי הדעות היהודיים בדור האחרון: תורתו הייתה עמוקה ורחבה. תורה שידעה להתמודד עם המורכבות של האדם הדורש את אלוקיו וחי בעולם מערבי הישגי ומהיר. כמה הוא אהב כל יהודי ויהודיה. אבידה גדולה לעם היהודי, ליהדות בריטניה ולעולם התורה והחכמה הישרה.

הרב הראשי לישראל דוד לאו מסר כי הוא "מבכה את הסתלקותו לבית עולמו של הרה"ג יונתן זקס זצ"ל,  רבה הראשי של הממלכה הבריטית, איש אשר רוח בו אשר נשא בגאון את דברה של יהדות התורתית ועמד בתוקף על שמירת המסורת מדור דור, קידש שם שמים בארצו ובכל רחבי תבל. חבל על דאבדין ולא משתכחין". 

ארגון 'עתים' התאבל על לכתו בטרם עת של הרב יונתן זקס:"הרב יונתן זקס זצ"ל הוביל דרך של מתינות, פתיחות והקשבה. הוא האמין בתורה עם פנים אנושיות ומאירות, של צדק ומשפט. הוא ידע לגשר בין עולמות ופעל למען לכידות העם היהודי ולתיקון עולם. דרכו, שפתחה לרבים את שערי התורה, תמשיך להאיר גם בלכתו".

הפופולריים