אוקראינה מאשימה: בלארוס מפיצה פייק ניוז וגורמת לחסידים לשהות בגבול

2,000 חסידים ממתינים בגבול אוקראינה-בלארוס
כ-2,000 חסידי ברסלב שוהים בצד הבלארוסי של הגבול, כיוון שאוקראינה הודיעה שסגרה את שעריה לכניסת זרים. הממשלה בקייב הפנתה אצבע מאשימה כלפי שכנתה מצפון, וטוענת שהבלארוסים מפיצים שמועות לפיהן הגבול ייפתח וגורמים לחסידים לצבוע על הגבולות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים ישראלים שהוצבו באומן 02.10.19
צילום: צילום: דוברות המשטרה

סוגיית העלייה לרגל לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן בראש השנה מאיימת על יחסי המדינות השכנות אוקראינה ובלארוס, לאחר שהממשלה בקייב האשימה היום (רביעי) כי בלארוס מפיצה שמועות שהגבול פתוח ובכך יוצרת את התקהלות החסידים שמה. לפי הודעת הממשלה כעת נמצאים בגבול כ-2,000 יהודים. עם זאת, ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין, שעירו מוגדרת אדומה – הגיע לאומן ותועד מתפלל בקבר רבי נחמן. 

בהודעה מטעם הממשלה הזכירו האוקראינים לכל שכוניהם כי גבולות המדינה נסגרו לכניסת זרים עד לסוף ספטמבר וכן כי יש מגבלות שמונעות לקיים התקהלויות המוניות. "ממשלת אוקראינה קוראת לבלארוס להפסיק ליצור מתח בגבול ולהפיץ פייק ניוז", לשון ההודעה.

שר הפנים אריה דרעי הגיש אתמול בקשה לאוקראינה להגיע לביקור קצר בניסיון להשיג פתרון לחסידי ברסלב השוהים בגבול בלארוס. בתגובה דחו הרשויות באוקראינה את בקשתו. על פי הודעת נשיאות אוקראינה מאמש, הנשיא ולדימיר זלנסקי שוחח עם ראשי משמר הגבול האוקראיני והנחה אותם שלא לאפשר את כניסת החסידים לשטח האוקראיני. על פי ההודעה גורמים אוקראיניים שוחחו עם החסידים והסבירו להם את מהות האיסור להיכנס למדינה. 

מוקדם יותר החודש הודיעה ממשלת אוקראינה רשמית כי לא תתאפשר התקהלות באומן במהלך חגי תשרי. משום כך, תחול מגבלה של אדם אחד בכל עשרה מטרים מרובעים, לא תתאפשר מכירת מזון, יוקמו מחסומים וכן תהיה אכיפה מוגברת. על פי ההודעה המגבלות תקפות בין התאריכים 21-15 בספטמבר.

הפופולריים