סנטורים לטראמפ: עצור את תוכנית הגרעין הסעודית

סנטורים לטראמפ: עצור את תוכנית הגרעין הסעודית
הפנייה מגיעה על רקע הדיווחים לפיהם ריאד בנתה מתקן לסינון מחצבי אורניום בסיוע סין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן
צילום: צילום: אי-פי

קבוצה של חמישה סנטורים דמוקרטים ורפובליקנים פנו היום (רביעי) לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבקשה למנוע מסעודיה נשק גרעיני. הדברים מגיעים על רקע דיווח בוול סטריט ג'ורנל לפיו ריאד בנתה בסיוע סין מתקן לסינון מחצבי אורניום, מה שמהווה התקדמות משמעותית בתוכנית הגרעין.

באוגוסט האחרון דווח בניו יורק טיימס כי ארצות הברית עוקבת בדאגה אחר התוכנית הגרעינית של סעודיה והקשרים שהתהוו בין ריאד לבייג'ינג. על פי הערכות של מומחים אמריקנים ייתכן שסעודיה הקימה שורה של מתקנים תת קרקעיים שישמשו את תוכנית הגרעין שלה לשנים הקרובות.

לפני כשנה דווח ברשת CNN כי הממשל האמריקני מחזיק במידע מודיעיני, לפיו סעודיה האיצה את תוכנית הטילים הבליסטיים שלה בעזרת סיוע מסין. באותו דיווח צוטטו גורמי מודיעין אמריקנים שאומרים כי הדבר מאיים על מאמצים של עשורים, שבהם ארצות הברית פעלה להגבלת ייצור הטילים במזרח התיכון.

עוד דווח אז כי מגורמי המודיעין נמסר שממשל טראמפ לא חשף את המידע בנוגע לתוכנית הטילים הסעודית בפני הקונגרס. הדבר עורר את זעמם של חברי קונגרס דמוקרטים, שהסיקו כי נשיא ארצות הברית בחר שלא ליידע את הקונגרס בנושא במכוון, והביעו חשש כי התפתחות זו מתרחשת בהסכמתו השקטה של טראמפ.

הפופולריים